Косопад и алопеции

Освен социална и психологическа роля косата има и здравословни характеристики. Окосмяването по главата ни пази от прегряване или преохлаждане. При силно слънце косата пази кожата на скалпа от предракови и ракови изменения. Косопадът и алопецията са сигнали, които организмът ни дава, за да осъзнаем, че трябва да си обърнем внимание. Ранното изтъняване и побеляване на косата е един от симптомите на преждевременно остаряване, дължащо се на комбинация от генетични причини и стил на живот.

Косата – короната, която носим ежедневно

Косата е символ. Ние решаваме на какво. Може би на нова фаза в живота ни или просто на социален статут. С косата си често показваме какви сме или какви искаме да бъдем. Косата може да бъде вдъхновение, форма на себеизразяване и креативност. Количеството и качеството на косата влияе и на самочувствието ни. Затова нейната загуба или негативна промяна често причинява лошо настроение, а в най-лошия случай може да отключи дори и депресия.

Има много причини да обръщаме внимание на знаците, които косата ни дава. Нашата цел като специалисти е да помогнем на пациентите в дългия път към здравето. Започваме с точното определяне на проблема, наречено диагностика. След като поставим правилната диагноза, насочваме пациента към възможните причини – обсъждаме ежедневните навици, наречени „стил на живот“, изследваме с различни инструменти (скоро и с помощта на изкуствен интелект) кожата и космите, правим изследвания на кръв и урина, понякога дори вземаме 2-3 мм от кожата, съдържаща космени фоликули, и ги изпращаме в лаборатория за изследване. Когато открием причините за състоянието и започнем да ги премахваме, стартираме ефективна и безопасна терапия, с която да ускорим възстановяването.

Лазерната терапия на заболяванията на косата HAIRestart подмладява и стимулира стволовите клетки на космените фоликули по скалпа бързо и безопасно. Косата започва да расте отново – обновена и по-здрава от преди.

Анатомия на космите

Знаете ли, че всеки ден от скалпа ни падат 100-200 косъма, които са ни ненужни? Звучи много, но на фона на почти 100 000 фоликули по скалпа, ние почти не осъзнаваме този процес, още повече, че космите не падат наведнъж. За да разберем по-добре процесите на косопад и алопеция, добре е да уточним понятията. По този начин ще разговаряме с лекаря на един и същ език и ще се разбираме много по-лесно.

Космен фоликул – структура, съдържаща клетки, влакна, нервни рецептори и кръвоносни съдове, която се намира в дълбоките слоеве на кожата и е невидима с просто око. Косменият фоликул е изграден от:

  1. Космено стебло – това е тази част, която е краен продукт на космения фоликул и която ние виждаме. За улеснение ще го наричаме косъм.
  2. Космена папила, с помощта на която косъмът комуникира с организма. В космената папила се намират и пигментните клетки, които оцветяват косъма, както и част от стволовите клетки, с помощта на които косъмът расте. Затова с папила са „снабдени“ само растящите косми.
  3. Космено влагалище – клетки и колагенни влакна, които задържат косъма и не му позволяват да падне.
  4. Мускулни влакна – с тях космите „настръхват“.
  5. Мастни жлези – те създават и обновяват защитен филм по повърхността на косъма.
  6. Космен микробиом – бактерии, гъбички и акари, които живеят в космения фоликул и му помагат да функционира правилно.

Космените фоликули са динамични структури. Те се обновяват ежедневно и в резултат на това космите растат. След „много работа“ космените фоликули трябва да си починат. Затова, когато погледнем в кожата под микроскоп, ние виждаме, че някои космени фоликули са активни и произвеждат косъм, други са в почивка и нищо не правят (привидно), а трети са някъде между тези крайни фази на развитие. Научните термини, които използваме, са, за да обозначим тези „моментни снимки“ на динамичните космени фоликули.

  1. Терминален космен фоликул – произвежда пигментиран видим дълъг косъм, дебел повече от 0,06 мм, съдържащ всички структури на космения фоликул.
  2. Велус космен фоликул по тялото – произвежда непигментиран мъховиден къс косъм, дебел по-малко от 0,03 мм, не съдържа медула и мускулни влакна, съдържа малка мастна жлеза.
  3. Велус космен фоликул по лице, гърди и горна половина на гърба – произвежда непигментиран мъховиден, къс косъм, дебел по-малко от 0,03 мм, не съдържа медула и мускулни влакна, съдържа големи, активни мастни жлези. Формира се след пубертета.

Цикъл на космения фоликул – автономна, ритмична трансформация, преминаваща през повтаряща се последователност от фази, контролирани от „фоликуларен часовник“, който се влияе и от външни фактори – хормони, общо състояние на организма и др. Състои се от следните фази:

  1. Анаген – фаза на непрекъснат растеж. Продължава няколко години по скалпа. Разделя се на шест подфази. Контролира се от последователно активиращи се гени, кодиращи локално отделяни цитокини, контролиращи клетъчния растеж на космения фоликул. Активността на гените се повлиява от хормони, общи заболявания и епигенетични фактори (стил на живот – хранене, физическа активност и психоемоционално състояние).
  2. Катаген – инволюция на долните 2/3 на космения фоликул по механизма на апоптоза – програмирана клетъчна смърт. Продължава около две седмици. Разделя се на 8 подфази. В края на катаген се оформя космено стебло, което е захванато чрез специфични структури за косменото влагалище. Оформя се телогенният косъм.
  3. Телоген – фаза на „почивка“, при която има видим телогенен косъм, но той не расте. Продължава около 3 месеца за космите на скалпа.
  4. Екзоген – фаза на активно отделяне на телогенния косъм и навлизане в анагенна фаза на космения фоликул. През тази фаза се отделят ензими, които деградират белтъчните структури, задържащи телогенния косъм в кожата, и той може да отпадне при минимален механичен стимул – разресване на косата.

Разпределение на космите по скалпа според цикъла на растеж:

  • Анаген – 85-90%
  • Телоген – 10-15%
  • Катаген – <1%

Трихологични промени по скалпа

ЕФЛУВИУМ – процес на засилено окапване на косми:

  • без разреждане на косата;
  • с разреждане на косата.

АЛОПЕЦИЯ – процес на видима загуба на окосмяване.

  • Нецикатрициална алопеция – загуба на космените стебла със запазване на космените фоликули, възможно е обратно развитие.
  • Цикатрициална алопеция – загуба на космените стебла вследствие на изчезване на космените фоликули, обикновено е окончателна.

ХИРЗУТИЗЪМ – трансформация на мъховидните велус косми във видими терминални косми при жени. Наблюдава се в зависещите от мъжки полови хормони области по тялото.

МИНИАТЮРИЗАЦИЯ на космения фоликул – процес на трансформация на видимите терминални косми в мъховидни велус косми при андрогенната алопеция при мъже и жени. За разлика от истинските велус косми, миниатюризираните косми имат мускулни влакна.

АНДРОГЕННА АЛОПЕЦИЯ

Андрогенната алопеция е вродена. При нея е налице конверсия на терминалните космени фоликули по скалпа в миниатюризирани, произвеждащи мъховидни, непигментирани, подобни на велус косми. „Загубата“ на окосмяването оформя типични за състоянието фигури по скалпа, които са различни при мъжете и жените. Към 70-годишната си възраст около 80% от мъжете и 50% от жените имат андрогенна алопеция.

Оплешивяването от мъжки тип (андрогенна алопеция) при мъже и жени не е само козметичен проблем.
В ранно начало състоянието се свързва със заболявания, асоциирани с преждевременно остаряване на организма, като диабет, мозъчносъдова и сърдечносъдова болест. Промяната в стила на живот, съчетана с лазерно стимулиране на стволовите клетки в космените фоликули, дава отлични резултати и може да предотврати трансплантацията на коса, ако се започне навреме и се провежда адекватно.

Оплаквания и клинични промени:

  1. Мъже – разреждане и загуба на окосмяването без засилено окапване. Промените започват от челото, от темето или от двете места едновременно.
  2. Жени – със или без периоди на засилено окапване, водещи до разреждане в различна степен, но рядко до загуба на окосмяването. При жените рядко имаме видима загуба на окосмяване, а по-скоро значително разреждане на косата, дължащо се на изтъняване на космените стебла.

Лазерна терапия на андрогенната алопеция с HAIRestart:

За разлика от нискоинтензивната лазерна терапия, която засилва метаболизма на клетките чрез фотобиомодулацията, високоинтензивните медицински лазери (HAIRestart) са достатъчно мощни да предизвикат тъканна регенерация както чрез фототермична индукция на растежни фактори, така и чрез повишаване на кръвообращението в папилата на космения фоликул. Въпреки че при много проучвания лечението с високоинтензивни дерматологични лазери се комбинира с инжектиране на растежни фактори с произход плазмата на пациента (PRP терапия), налице са данни, че тази комбинация не е по-ефективна от самостоятелното приложение на лазерната терапия. Видимо подобрение на състоянието се наблюдава при 94% от изследваните пациенти с андрогенна алопеция, 81% от тях намират резултатите от субаблативната лазерна терапия „много удовлетворяващи“, а 100% от пациентите са решили да продължат с поддържащи сесии поне веднъж на 3 месеца.

Терапията на андрогенна алопеция с HAIRestart се понася отлично, като пациентите отчитат единствено слаба „болка“ по време на терапията, която оценяват с „2“ по скала от 1 до 10, като „1 = няма никаква болка“. Пациентите в цитираното клинично проучване са проследени 12 месеца, като не са установени никакви странични ефекти. Поддържащата терапия с процедура веднъж на 3 месеца е достатъчна, за да задържи постигнатия резултат.

АРЕАТНА АЛОПЕЦИЯ (кръгова плешивост)

Ареатната алопеция (АА) е автоимунно заболяване, което се причислява към групата на нецикатрициалните алопеции. Може да засегне всяка окосмена част на тялото и се характеризира с петниста или дифузна загуба на окосмяване. Смята се за втората по честота нецикатрициална форма на алопеция след андрогенната и засяга около 2% от населението.

Терапията на състоянието е проблемна и често изисква инжектиране на високи дози кортикостероиди, за да се спре процесът. Въпреки че не осигурява окончателно излекуване, лазерното стимулиране на стволовите клетки в космените фоликули е напълно безопасен и ефективен метод на лечение. Процедурите се правят веднъж на 2 седмици за 2-3 месеца, като за запазване на ефекта може да се правят поддържащи процедури веднъж на няколко месеца. Лазерната светлина не е йонизиращо лъчение, заради което тази терапия може да се повтаря толкова, колкото е необходимо, без странични ефекти.

Оплаквания и клинични промени:

Пациентите се оплакват от появата на овални петна без окосмяване, които са забелязали случайно. В повечето случаи АА протича безсимптомно, но някои пациенти (14%) се оплакват от усещане за парене или сърбеж в засегнатата област. АА се проявява с овални, ясно ограничени алопетични плаки без признаци на атрофия на засегнатата кожа. По периферията на плаките се откриват типичните за заболяването косми, наподобяващи удивителен знак. В 80% от случаите заболяването започва с появата на единично плешиво петно, в 12,5% петната са две, а в 7,7% петната са множество.

Както и при Андрогенната алопеция, така и при АА клиничните проучвания за лазерна терапия показват голямо подобрение, като пациентите са решили да продължат с поддържаща процедура на всеки 3 месеца.

ЕФЛУВИУМ – засилено окапване на косата със или без разреждане

Ефлувиумът е засилено окапване на косата заради загуба на косми. Най-често процесът е обратим, т.е. протича без трайно разреждане на окосмяването. Някои видове ефлувиум биха могли да доведат и до видимо разреждане на космите по скалпа.

Причини за поява на състоянието:

  • физиологични – “смяна на косата” в месеците след раждането; след раждане или след спиране на кърменето (може да продължи по-дълго и да премине в хроничен ефлувиум);
  • без видима причина – диагноза, която се поставя след изключването на всички други възможни причини;
  • след инфекциозни заболявания на организма, протичащи със или без висока температура;
  • наличие на тежко хронично заболяване;
  • след хирургични интервенции, свързани с обща упойка;
  • промяна във функцията на щитовидната или паращитовидните жлези;
  • недоимъчно хранене при различни видове диети с недостатъчен прием на макронутриенти (белтъчини) или микронутриенти (витамини, микроелементи), включително вегетарианска или веганска;
  • медикаменти – противозачатъчни, ретиноиди, хепарин, противогърчови, антитироидни, тежки метали, бетаблокери и др.

Лазерната терапия на ефлувиума може да се проведе чрез стимулиране на космения растеж на принципа на засилване на метаболизма на клетките чрез фотобиомодулация с нискоинтензивни лазери, което изисква много на брой и продължителни процедури. От друга страна, високоинтензивните медицински лазери са достатъчно мощни да стимулират регенерация на стволовите клетки в космения фоликул както чрез фототермична индукция на производството на растежни фактори, така и чрез повишаване на кръвообращението в папилата на космения фоликул. Регенеративните процеси в кожата и космения фоликул се стартират само с няколко процедури, като за разгръщането им са необходими поне три месеца.

COVID-19 и косопад

Засилената загуба на коса след COVID-19 и други тежки инфекциозни и неинфекциозни заболявания се лекува бързо и успешно с комбинацията от стимулиращи олигопептиди (Дермален обновител Jalupro) и лазерно стимулиране на стволовите клетки в космените фоликули.

Между 2 и 4 процедури с HAIRestart са достатъчни, за да спрат засиленото окапване и да стартират възстановяването.

Какво е HAIRestart?

  1. HAIRestart е ефективен метод за стимулиране растежа на косата.
  2. Иновативното решение е фокусирано върху стимулацията на космени фоликули и техния растеж, както и регенерация на тъканите.
  3. Предимства на лазерната терапия:
    1. Предотвратява загубата на коса.
    2. Повишава плътността на косъма.
    3. Стимулира нови космени фоликули, които да пораснат.
    4. Без лекарства.
    5. Без дискомфорт по време на процедурата.

Как работи HAIRestart?

HAIRestart – курс на терапия:

В зависимост от тежестта на състоянието, може да ви бъдат назначени 4, 6 или 8 процедури.

След завършване на курса от процедури може да се продължи с една поддържаща процедура на всеки три месеца.