Псориазис

Псориазисът е хронично възпалително заболяване, което се проявява в резултат на генетична предиспозиция и допълнителни фактори на околната среда, които могат да играят ролята на отключващ фактор. При това заболяване процесите на делене и диференциация на клетките на повърхностния слой на кожата (епидермиса) са нарушени. Заболяването се изразява с характерни обриви по кожата, които имат хронично-рецидивиращ характер.

Според повечето източници псориазисът засяга около 2% от световната популация. Симптомите му могат да се проявят във всяка една възраст, от детските години до напреднала възраст. Засяга и двата пола. Предразположението към псориазис се предава по наследство, но епигенетичните фактори, зависещи от стила на живот, определят дали и колко тежко ще се прояви заболяването.

Смята се, че причината за появата на заболяването е имунно-медиирана реакция, която предизвиква засилено делене на кератиноцити (клетки на епидермиса). Този процес би могъл да бъде стимулиран oт различни фактори на околната среда: травми, инфекции, медикаменти, стрес, хранителни навици и др. Псориазисът може да засегне както кожата на скалпа, лицето, торса и крайниците, така и ноктите на краката и ръцете, а в някои случаи може да има и системни прояви. От клинична гледна точка, псориазисът може да се прояви в различни модификации, което разделя заболяването на различни видове. Съществуват обаче основни симптоми, които присъстват при всеки един от неговите видове, а именно – ясно ограничени от околната кожа, плътни, груби и релефни зачервени плаки, покрити от сребристо-бели, трудно отделящи се залющвания. В повечето случаи обривите са придружени от сърбеж. При преглед Вашият дерматолог ще Ви обясни подробно коя форма на псориазис се наблюдава при Вас. В някои случаи може да се наблюдават системни прояви под формата на псориатичен артрит, проявяващи се с болки в ставите. В някои случаи е възможно симптомите на артрит да се проявят преди началото на кожните обриви.

Лечението на псориазис включва холистичен подход, тоест комбинация от медикаментозно лечение и промяна в стила на живот. Медикаментозната терапия зависи от степента на прояви на заболяването. При пациенти с ограничени кожни прояви на заболяването се прилагат локални средства под формата на кортикостероиди, калциевоневринови инхибитори, аналози на витамин Д, кератолитици, лазерна терапия с PDL (Pulsed Dye Laser).

При умерено изразена към тежка форма на псориазис се използва системна терапия под формата на биологична терапия, метотрексат, системни ретиноиди, фототерапия. В ограничените форми на псориазис е възможно да бъде приложена терапия с Pulse Dye Laser. Лазерната терапия подобрява възпалението на обривите, което води до намаляване на зачервяването и плътността на обривите. Опитът показва, че лазерът води до продължителна ремисия на обривите.

С помощта на медикаменти може да се постигне изчезване на симптомите на псориазиса или т. нар. клинична ремисия. Колко бързо ще настъпи ремисията и колко време ще продължи зависи от стила на живот на пациента, който включва и изключва епигенетичния контрол на гените му за болест.

Колкото повече от изброените препоръки спазвате, толкова по-малка е вероятността заболяването да се появи отново:

  1. Хранете се разумно. Всяко хранене трябва да започне със зеленчуци, след което да консумирате източниците на белтъчини (месо, риба, яйца, млечни продукти) и накрая приемете въглехидратите (хляб, ориз, картофи и др).
  2. Внимавайте за коремните мазнини, а не за килограмите. “Биреното коремче” е белег на патологични висцерални мазнини, дори и при слаби хора.
  3. Избягвайте инсулиновите пикове – една от основните причини за възпалението в организма, свързано с метаболитния синдром и псориазиса. Спрете напълно сладките напитки. Консумирайте плодове или малък десерт винаги СЛЕД хранене със зеленчуци и източник на белтък.
  4. Спортувайте редовно. Препоръчва се месечната спортна активност да бъде поне 45 минути с висока интензивност и поне 90 минути със средна интензивност.
  5. Движете се при всяка възможност. Ходете пеша, използвайте стълби, вместо асансьор.
  6. Ограничете алкохола до чаша – две вино само по социални поводи 1-2 пъти месечно. Консумацията на алкохол води до засилване на обривите по различни механизми.
  7. Спрете напълно цигарите. Избягвайте събирания с хора, които пушат на закрито.
  8. Рибеното масло, прието под формата на мазни риби, като скумрия, сардина, дива сьомга, херинга, сардела, има позитивен ефект върху заболяването.
  9. Витамин Д нормализира процесите в засегнатите участъци, което води до подобрение на състоянието. Богат източник на витамин Д е черният дроб на рибата треска, а ултравиолетовите Б лъчи предизвикват неговата естествена синтеза в кожата.
  10. Управлявайте стреса. Почивайте ежедневно, ежеседмично и ежемесечно, при това активно, с движение. Четете книги за управление на стреса, написани от утвърдени лекари. При нужда изберете си внимателно психотерапевт и редовно разговаряйте с него.
  11. Избирайте работата и професията не само по доходите, които получавате. Обърнете внимание и на психоемоционалния климат на работната среда – колеги и натоварване.
  12. Разговаряйте със семейството си. Обсъдете с тях как да подкрепят оздравителните навици, които искате да развиете.
  13. Избирайте внимателно приятелите си. Те трябва да подкрепят здравословния стил на живот, към който се стремите.
  14. Промяната в стила на живот е трудна и затова трябва да бъде постепенна. Променяйте се с малки стъпки, но ежедневно.

Лечението на псориазиса е труден процес. В зависимост от предпочитанията си изберете дерматолог, който разчита основно на медикаменти, или такъв, който използва само най-нужните лекарства и Ви помага да се променяте в желаната посока.

Диетата помага ли при псориазис?
Диетата помага ли при псориазис?

Диетата помага ли при псориазис?

18.09.2024