Засилено окосмяване
Засиленото окосмяване представлява сложен проблем, който често води пациентите в дерматологичните кабинети с надеждата да разберат дали то може да бъде премахнато. Ключ към откриването на правилния подход е установяването на типа засилено окосмяване, което може да бъде няколко вида. Основно различаваме засилено окосмяване при жени от мъжки тип или т.нар. хирзутизъм и засилено окосмяване в области по тялото, които не са под хормонален контрол (хипертрихоза).
Още информация
Трябва да знаем, че анатомично ние се раждаме с определен брой космени фоликули. По човешкото тяло се различават два основни вида косми: велус или мъховидни косми, които са тънки, руси и едва забележими и терминални косми, които са дебели, тъмни и видими. По-голямата част от тялото ни е покрита от велус косми, докато други участъци, като скалпа, миглите и веждите, имат предимно терминални косми. По време на половото съзряване или под въздействието на хормони е възможно велус космите да се трансформират в терминални, тоест от тънки, светли и едва забележими косми да станат дебели, плътни, тъмни и видими косми. Тази информация ни е необходима, за да може да си изясним по-добре видовете засилено окосмяване и защо в някои случаи то може да бъде повлияно с помощта на апаратни процедури, а в други не.
Нека разгледаме отделните видове засилено окосмяване. Хирзутизмът е състояние, което се наблюдава по време на половото съзряване и винаги е хормонално обусловено. Хормоналната стимулация може да е в резултат на заболяване или на генетична предразположеност, която не води до заболяване, а до повишаване на чувствителността на космените фоликули към определени хормони. В резултат на това при момичетата започват да се появяват плътни, тъмни косми в зони, характерни повече за мъжете – лицето, гърдите, гърба и др. Тъй като често засяга кожата на лицето, нерядко води до дискомфорт и е причина за психологически стрес и срам у пациентите. Откриването на конкретната причина за състоянието е ключът към разрешаването му. Ключовото е, че противно на много разбирания не се появяват нови космени фоликули, а под въздействие на определени хормони наличните велус косми се превръщат в терминални такива.
При второто състояние, което се нарича хипертрихоза, наблюдаваме засилване на окосмяването в зони, които не са хормонално зависими. Тя може да обхване цялото тяло (генерализирана) или да засегне само определени участъци (локализирана). При хипетрихозата окосмяването може да бъде изцяло от велус косми или от терминални косми. Както генерализираната, така и локализираната хипертрихоза могат да бъдат вродени и придобити. Причини за генерализираната хипетрихоза могат да бъдат вродена склонност към засилено окосмяване, вродени заболявания и др., докато придобитата генерализирана хипертрихоза често е свързана с прием на определени медикаменти или в резултат на заболяване. Ето защо при наличие на някои от тези състояния е задължителна консултацията с дерматолог.
Когато говорим за засилено окосмяване няма как да не отбележим в кои случаи то може да бъде лекувано с лазернa или IPL епилация. Когато засиленото окосмяване е в резултат на заболяване, е необходимо да бъде премахната първопричината и след това да се премине към лазерна терапия. ВАЖНО е да се знае, че лазерна и IPL терапия може да се провеждат само при наличие на плътни, тъмни терминални косми. Светли, тънки, мъхести косми не могат да бъдат повлияни от лазерната терапия. При пациенти, които са имали хормнонален проблем или заболяване, но е отстранено, е възможно да провеждат лазерно лечение. При тези, при които хормоналният проблем не може да бъде отстранен или е в процес на отстраняване, може да се предприеме лазерна терапия, но тя ще повлияе само наличните плътни косми, не и велус космите.
Засиленото окосмяване може да бъде естетически проблем, който да доведе до психологически и емоционален дискомфорт. Правилната диагностика и търсенето на първопричината са пътят към неговото лечение.