Вирусни брадавици

Вирусните брадавици представляват доброкачествени образувания, които се появяват вследствие на заразяване на кожата с човешкия папиломен вирус (HPV). Най-често от вирусни брадавици страдат децата, поради незрялата имунна система, но може да бъде засегната всяка възраст. Рисков фактор за заразяване с HPV е нарушената цялост на кожата – вследствие на болестен процес (екзема, изсушаване, прекалено потене, акне) или леки наранявания, както и състояния, свързани с имунен дефицит.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Заразяването с HPV става при директен контакт със заразена кожа или повърхност, но е възможна и автоинокулация (самозаразяване) при разчесване или разчопляне на вирусни брадавици. Особено неприятно е разпространението на вируса под ноктите, тъй като тази зона е изключително трудна за терапия.

Проявите на инфекцията с човешки папиломен вирус (HPV) по кожата са разнообразни и зависят от щама и мястото на инфекцията. Те могат да засегнат както кожата, така и лигавиците и полулигавиците на гениталии, дихателни пътища, устна кухина, анус и други. Най-общо инфекциите с човешки папиломен вирус се представят от:

обикновени брадавици по дланите – „кокоши тръни“;
плантарни веруки – „кокоши тръни“ по стъпалата;
плоски „младежки“ брадавици – обикновено по лице и шия;

перигенитални и генитални веруки – брадавици по кожата на и около гениталиите. Обикновено се предават по полов път и трябва да се лекуват и двамата партньори. Когато се причиняват от специфичен щам на човешкия папиломен вирус, се наричат „боуеноидна папулоза“;

генитални брадавици – остри кондиломи. Специфична инфекция с човешки папиломен вирус, предаваща се предимно по полов път. Наблюдава се по лигавиците и полулигавиците на половите органи и ануса. Когато се причинява от онкогенни щамове и образуванията не се лекуват адекватно и навреме, е възможно да се стигне и до злокачествени изменения (верукозен карцином при мъже и жени или рак на маточната шийка при жени);

островърхи брадавици – наблюдават се обикновено по лицето и шията;
периунгвални веруки – „кокоши тръни“ около и под ноктите. Най-често се наблюдават при хора, които често травмират кожата около ноктите. Лекуват се изключително трудно. Понякога е невъзможно да бъдат премахнати, без да остане нокътен дефект;

брадавици по лигавицата на носа или по полулигавицата на устните – най-често се наблюдават при хора, които имат брадавици („кокоши тръни“) по пръстите на ръцете, или при индивиди с хронична хрема, както и когато се „гризат“ брадавиците по дланите и пръстите на ръцете.
Диагнозата се поставя на базата на клиничен и дерматоскопски преглед от специалист.

Лечението на вирусните брадавици е нелека задача. За инфекциите, причинени от човешки папиломен вирус, е характерен дългият инкубационен период (това е времето от заразяване с вируса до поява на симптомите, свързани с него), който варира от няколко месеца до две години. Поради тази причина обикновено са необходими множество терапевтични интервенции, защото непрекъснато се появяват нови образувания, които служат като източник на инфекция.

Изборът на терапевтичен подход зависи от лекарската експертиза и желанията на пациента. Най-честите методи на терапия са следните:

– Изчакване и наблюдение – обикновените брадавици по дланите и стъпалата могат да изчезнат и от само себе си за период от няколко месеца до няколко години след появата им. Изборът на този подход крие риск от разпространение на вируса и от заразяване на други хора.

– Терапия с локални средства – каустични (изгарящи) субстанции – най-често киселини; излющващи кремове или средства, стимулиращи локалния имунитет. Този метод е подходящ за някои видове брадавици, изисква продължително приложение, за да подейства, и често е неефективен. Предимството му от гледна точка на пациента е, че средствата за локално приложение са сравнително евтини и се прилагат в домашни условия.

– Криотерапия – замразяване с течен азот. Единственото му предимство е, че е относително евтин. Често изисква множество сесии, не е прецизен (при брадавици, които са по-малки от 3 мм, се засяга и околната кожа), свързан е с дискомфорт (зачервяване, подуване, понякога мехури в третираната зона), не са изключени и белези.

– Апаратна терапия с електрокаутер и медицински лазери – и при двата метода заразената тъкан се премахва механично, чрез изгаряне при електрокоагулацията и чрез вапоризация (изпаряване) при лазерната терапия. Лазерната терапия е по-съвременен, по-прецизен (подходяща е дори за брадавици с размер под 1мм) и по-комфортен метод, с по-бързо възстановяване на третираната кожа и с по-малък риск от формиране на белези. Важно е да се знае, че при изгарянето на брадавиците се отделя дим, който съдържа живи вируси и може да зарази дихателните пътища както на пациента, така и на лекуващия лекар. Използването на медицинска система за аспирация с HEPA филтър по време на процедурата е задължително.

 

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар

Д-р Явор Недялков
Д-р Явор Недялков

Д-р Явор Недялков

Лекар

Жени Симеонова
Жени Симеонова

Жени Симеонова

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Антония Косева
Антония Косева

Антония Косева

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Стажант - лекар

София