Суха кожа
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Нейното състояние определя в значима степен общото ни здраве. Една от главните ѝ функции е да осигурява надеждна бариера от околния свят, която да позволи в нас да се случват всички сложни биохимични и биофизични процеси, нужни, за да сме живи. Сухата кожа е кожа с нарушена бариерна функция. В този смисъл тя представлява не просто козметичен проблем.

Още информация
За да разберем на какво се дължи изсушаването на кожата и как да го предотвратим, първо е необходимо да изясним структурата на кожата. Нашата кожа има послоен строеж. Най-повърхностният слой – епидермисът, е изграден от специализирани клетки, свързани помежду си със специфични мазнини. Водно-липидната мантия представлява много тънък слой от мазнина и влага, който покрива епидермиса.
Под епидермиса се разполага дермата, в която се съдържа основната част от водата в кожата. Основната функция на епидермиса и водно-липидната мантия е да не позволяват влагата от дълбоките слоеве да се изпарява и от друга страна – да служат като надеждна механична бариера срещу различни болестотворни микроби и токсични химични субстанции. Тоест, за да предотвратим изсушаването на кожата, е необходимо да поддържаме здравето на епидермиса и водно-липидната мантия. Дотук добре, но как можем да го постигнем?
Сухата кожа се появява вследствие на няколко основни причини – генетични особености (недостатъчна или дефектна продукция на кожни липиди), влияние на външната среда и ниските температури и най-вече неправилна грижа, която води до разрушаването на кожната бариера от токсични химикали. В съвременния свят най-честата причина за увреждане на епидермиса и водно-липидната ни мантия е прекалената хигиена, често изведена в крайност. Употребата на измивни вещества, които са прекалено агресивни и не са съобразени с типа кожа, използването на дезинфектанти и мокри кърпи водят до нарушаване на водно-липидната мантия и премахване на мазнините от кожната повърхност.
Във времето между измиванията, кожата се опитва да възстанови „щетите“, произвеждайки отново този защитен слой. Когато честотата на измиване и/или агресивността на измивните вещества надхвърли способността на кожата да се възстановява, настъпва нейното увреждане – водно-липидната мантия изчезва, а в епидермиса се отварят микроцепнатини. Кожата ни вече не е бариера, а представлява широко отворена врата, през която ежедневно в организма ни навлизат милиарди микроби, вируси и токсични вещества от въздуха, дрехите ни, измивните продукти и другата използвана козметика. Всички тези вредни за организма ни молекули и/или токсини имат директен допир с клетките на имунната система в кожата ни и предизвикват кожни алергии или инфекции.
Добрата новина е, че тези промени настъпват много бавно и постепенно и докато все още не се развили болестни изменения, процесът е обратим. Ето и няколко препоръки за възстановяване на бариерната функция на кожата:
· Първата стъпка винаги е осъзнаване на проблема – сухата кожа е резултат от неправилни действия от страна на човек, т.е. „излекуването“ ѝ е в „неговите ръце“.
· Нормализиране на хигиенните навици – употреба на измивни средства, съобразени с нуждите на кожата. При поява на склонност към изсушаване се предпочита използване на измивни олиа или кремове и намаляване на честотата на измиване.
· Редовно намазване с хидратиращ и възстановяващ кожата продукт непосредствено след всяко измиване. При хора със склонност към сухота се препоръчва такъв продукт да не се използва само при видимо изсушаване на кожа, но и профилактично с цел превенция.
Здравето на нашата кожа е неделима част от цялостното ни здравословно състояние, затова е важно да я пазим, да я обичаме и да се грижим за нея по правилния начин.