Стрии
Стриите (под формата на червени или бели леко хлътнали ивици) са едни от най-често срещаните проблеми по кожата. Обикновено те се появяват по време на пубертета (70% при момичета и 40% при момчета), на бременността (около 90% от всички бременни), след употреба на кортикостероиди (инжекции, таблетки, кремове), както и при разтягане на кожата при наднормено тегло или интензивни тренировки за мускулна маса.
По принцип стриите се разполагат перпендикулярно на посоката на разпъване на кожата. Самото механично усилие не е достатъчно, за да предизвика появата на стрии. Нужни са и допълнителни фактори като хормонални промени, бременност, индивидуална предразположеност и други.
Още информация
В началото стриите започват като червени, понякога слабо навдигнати ивици, които с времето избледняват до белезникави и хлътват в различна степен. Затова е популярно стриите да се разделят на червени (нови) и бели (стари).
Местата, по които се появяват, зависят донякъде от придружаващото състояние. Обикновено в пубертета стриите се наблюдават по бюста, бедрата и седалището при момичета, докато при момчета се развиват предимно по вътрешната повърхност на мишниците и гърба. При бременност са най-често по корема, но могат да се наблюдават и по бедрата и седалището.
Лечението на стриите е трудно и често обезкуражаващо. Използването на козметични продукти за стрии има главно успокояващ пациента ефект. Единствените медикаменти, които имат доказан ефект, са локалните ретиноиди, които водят до слабо до умерено подобряване, и то след не по-малко от една година редовна употреба.
Единствената действаща терапия за червени (нови) стрии е използването на васкуларни лазери или IPL машини, като най-ефективен и безопасен е PDL (Pulsed Dye Laser). Обикновено се правят няколко процедури с честота веднъж месечно, докато не започне видимо избледняване. Освен че премахва червения цвят на стриите, лечението с PDL намалява вероятността те да хлътнат.
Белите (стари) стрии могат да бъдат повлияни чрез различни аблативни (с контролирано изгаряне на кожата) и неаблативни техники, като обикновено първите са по-ефективни. Класическата терапия се провежда с фракселен лазерен пилинг със съвременни аблативни лазери. Последните модели аблативни лазери с много дълъг импулс позволяват да се постигне подобен ефект, но без изгарянето на кожата и свързаните с това рискове на фракселния лазерен пилинг.
Обикновено се правят между 4 и 6 процедури с интервал около месец между тях. Добавянето на инжекционни биологични стимулатори към терапията намалява броя на процедурите и подобрява ефекта от терапията. Както и при лазерното лечение на хлътнали белези, здравословният стил на живот е гаранция за оптимален резултат от лечението.