Розов лишей

Розовият лишей е често срещано незаразно, остро, самолимитиращо се кожно заболяване, което обикновено засяга деца и младата популация. Има благоприятна прогноза, защото може да премине самостоятелно, без активна терапия. Клиничната картина е характерна и бързо може да се диагностицира. В някои случаи симптомите може да са атипични, което да доведе до диагностично затруднение.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Причината за появата на розовия лишей не е напълно установена. Обсъждат се различни теории – вирус от херпесната група, контакт с нови дрехи, реакция към оцветители, но за нито една от тези причини няма ясни доказателства. Повечето случаи на розов лишей (pityriasis rosea) се срещат във възрастта 10-35 години. Ключовите изменения се съдържат още в латинското му наименование, а именно pityriasis- дребно залющване и rosea- розова оцветка.

Класическият вариант на заболяването е лесно разпознаваем и се състои в появата на розова или розово-кафява плака по кожата на торса, която постепенно се уголемява; тя се нарича “майчина”. Размерите ѝ могат да варират от 1 до 10 см. В повечето случаи в центъра на плаката може да се наблюдава фино залющване, а границите ѝ да бъдат по-изразени. Няколко дена по-късно се появява останалата част от обрива, която обикновено се състои от по-малки розови петна, ангажиращи торса и крайниците.

Обривите обикновено имат кръгла или овална форма. По кожата на гърба много често обривите могат да бъдат така разположени, че да имитират формата на коледна елха. При около 25% от пациентите се съобщава за наличието на лек до умерено изразен сърбеж. В останалите случаи обривите не са съпроводени от дискомфорт. Розовият лишей се задържа за период от 6-8 седмици, след което настъпва спонтанно преминаване. В редки случаи обривите могат да се задържат до няколко месеца.

Поставянето на диагнозата се извършва още по време на клиничния преглед, като в повечето случаи не се налагат допълнителни изследвания. В някои случаи клиничната картина може да протече без видима “майчина плака”, което би могло да затрудни поставянето на диагнозата. За опитния дерматолог това не представлява особена трудност.

Поради спонтанното преминаване на обривите, в повечето случаи не се налага лечение. При наличие на сърбеж е възможно да бъдат предписани антихистаминови медикаменти, локални слаби кортикостероидни кремове, емолиенти или UV B фототерапия. Понякога дори излагането на естествена слънчева светлина може да окаже благоприятно въздействие върху изхода на заболяването.

Препоръки към пациента:

1. Избягване на продължителни горещи душове.

2. Да не се използват сапуни или други измивни препарати. Препоръчва се измиване на тялото само с хладка вода.

3. Да не се използват гъби или други абразивни продукти по време на къпане.

4. Ежедневно нанасяне на хидратиращи кремове – 2 минути след баня.

5. Носене на памучни дрехи. Избягвайте изкуствените материи. Препоръчват се светли дрехи, тъй като тъмните предполагат съдържанието на бои.

Розовият лишей е дерматологично състояние със спонтанен и благоприятен изход. Понякога тенденцията към разпространението на обрива притеснява пациента, но лесното му разпознаване и поставяне на диагнозата способства за облекчението на пациента и уверяването му, че изходът от заболяването е позитивен и без усложнения.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Стажант - лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар