Родилни петна
Nevus flammeus (Port Wine Stain) представлява вид капилярна малформация, която е налице при раждането или се появява скоро след това под формата на розово-червени петна и плаки по кожата на лицето, шията или тялото.
Основната разлика, която трябва да се направи, е с конгениталните и инфантилните хемангиоми. Хемангиомите са вид доброкачествени „тумори“, изградени от кръвоносни съдове, които могат да започнат като плоски, подобни на nevus flammeus, петна, които в рамките на седмици започват да се навдигат над кожата. Те също се проявяват в детска възраст (инфантилни хемангиоми) или са налице при раждането (конгенитални хемангиоми), но за разлика от nevus flammeus, имат тенденция да нарастват в първите месеци и по-рядко – години след появата си, след което по-често постепенно се свиват и изчезват, като оставят белег на мястото си. Над 90% от инфантилните хемангиоми изчезват до 12-годишна възраст.
Още информация
За разлика от хемангиомите, nevus flammeus обикновено прогресира с възрастта, като променя цвета и релефа си в рамките на години. Обикновено промяната в цвета се случва по време и след пубертета, като плаките стават червени или лилаво-червени и с времето засилват тези си нюанси. С напредването на годините започва и промяната по кожата в областта на петното – тя става по-плътна, грапава, с разширени пори и понякога с появата на малки синкави „възелчета“ и „топченца“, които правят релефа още по-грапав.
Въпреки че nevus flammeus е предимно козметичен дефект, наличието му може да бъде сигнал и за други аномалии, особено когато е разположен около очите, заради което ранната консултация с лекар е изключително важна.
Друг вид много често срещани розови родилни петна са така наречените “ангелски целувки” с медицинското име nevus simplex. В ранните месеци и години от живота на бебето тези две капилярни малформации си приличат много, но с една основна разлика – nevus simplex винаги е разположен в средните области на тялото и е сравнително симетричен. За разлика от него, nevus flammeus е асиметричен, като почти никога плаките не преминават от лявата в дясната половина на тялото или обратно.
„Златният стандарт“ в терапията на капилярните малформации е лечение с PDL (Pulsed Dye Laser). Причините за това са много, но най-важните са: най-висока ефективност и най-вече голяма безопасност и минимален дискомфорт по време на терапията. Поради практическата липса на сериозни странични ефекти, лечението с PDL може да се прилага дори при кърмачета. Възможно е да се използват и KTP лазер, много мощни IPL машини, NdYAG лазер и александритен лазер, но тяхната употреба е ограничена поради по-ниската ефективност, голямата вероятност за странични действия и неприятните усещания по време на процедурите.
Смята се, че колкото по-рано във възрастта се започне терапията, толкова по-малко процедури се налагат и толкова по-голям е шансът nevus flammeus да изчезне напълно. За съжаление, шансът да постигнем окончателно излекуване е не повече от около 15%. Най-често се постига значително (над 80%) избледняване на петното, което продължава месеци или години. Има и плаки, които са резистентни на лазерна терапия. Затова винаги започваме с тест на малък участък и продължаваме с обработка на целия участък само ако установим нужното повлияване от единичния тест.
Никога не може да се предскаже колко процедури ще бъдат нужни, за да постигнем желания ефект. Това зависи от дълбочината на nevus flammeus, от бързината на кръвния поток в капилярите и други генетични фактори. В Lege Artis винаги се стараем да работим съвместно с родителите на децата и вземаме заедно решенията за временно или пълно прекратяване на терапията. Обикновено това става, когато не забелязваме видимо подобрение след 2 поредни процедури с различни параметри или ако терапията е свързана с твърде голям стрес за детето.
Когато nevus flammeus вече е променил релефа си с възрастта, терапията е по-трудна, но напълно възможна. В тези случаи се използва комбинация от различни дерматологични лазери, като се работи с местна упойка, поради което терапията се оскъпява допълнително.
Веднъж постигнат, терапевтичният ефект може да продължи и до края на живота, но най-често плаките отново започват да потъмняват след няколко години. В такива случаи се правят една или няколко поддържащи процедури, които отново осигуряват комфорт обикновено за години.