Милиуми и затворени комедони
Милиумите представляват малки жълтеникаво-бели подутинки, разположени най-често около очите и по скулите. Образуват се при предразположени индивиди или след травма (охлузване, изгаряне, дермоабразио, химичен пилинг и др.).
Още информация
Въпреки че представляват само козметичен дефект, повечето пациенти предпочитат да бъдат премахнати. Лечението им се извършва по два начина:
1. Пробиване на стената със стерилна игла и избутване на съдържимото. Извършва се в домашни условия или в козметичен салон. Рецидивите след това „лечение“ са неизбежни – милиумите се появяват отново, защото не са премахнати напълно. Обикновено не се практикува от дерматолози.
2. Лазерна вапоризация или високочестотна електрокоагулация – след местна упойка с крем милиумите се премахват бързо (повече от 10 за минута работа), безболезнено и окончателно. Когато се работи невнимателно или милиумите са прекалено големи, е възможно да остане белег под формата на трапчинка с диаметър около 0,5 мм.
При големи милиуми (над 2 мм) се извършва минимална хирургия след местна упойка, при която се отстранява целият милиум. Образувалият се кожен дефект се залепва или зашива, в зависимост от големината му и анатомичната област.
Затворените комедони са запушени мастни жлези, които наподобяват милиуми, но са разположени по-дълбоко. Тяхното лечение е отново с лазерна вапоризация, но обикновено включва и медикаменти за мазане. Затворените комедони се наблюдават основно при пациенти с акне.