Кожно стареене

Едва ли има друга тема, свързана с дерматологията, по която да съществуват толкова противоречиви мнения и неразбиране. Ще се постарая накратко да представя актуалната за 2024 година гледна точка на специалиста по дерматология – наука, занимаваща се с изучаване на функционирането на кожата ни в състояние на здраве и болест.

Нека започнем с медицинското определение за стареене. Това е процес на дегенерация на биологични молекули, клетки, тъкани и органи, който води до тяхната дисфункция. Казано по друг начин – структурите, които изграждат тялото ни, се променят така, че започват все по-трудно да изпълняват своите задачи.

Практическа информация

Още информация

Съвременната медицина различава два вида стареене – хронологично (свързано само с възрастта) и биологично (епигенетично, свързано с комбинацията между наследственост и начин на живот). Характерно за хронологичното стареене е, че то е необратимо. Приемането на този факт е по-скоро философски въпрос (който всеки трябва да реши сам за себе си), свързан със смисъла на живота, който създаваме ежедневно. Интересно е съществуващото мнение, че хронологичното остаряване води до смърт от старост, а не до смърт от хронична (незаразна) болест.

По-интересно е биологичното стареене. От една страна, то е двупосочно – можем да остаряваме, можем и да се подмладяваме (до степен на нормалната ни хронологична възраст). От друга страна, скоростта и посоката на биологичното стареене зависи от нас, от ежедневните ни мисли и действия. В този смисъл силата да забавяме или ускоряваме собственото си биологично стареене е в нас. Както чрез здравословни промени в стила на живот, така и чрез (научнообосновани!) медицински интервенции и/или медикаменти.

В контекста на написаното дотук можем да кажем, че кожата ни (като част от организма ни) също старее хронологично (необратимо) и биологично (обратимо). И двата процеса са свързани с поява на определени кожни симптоми, изучавани от дерматологията.

В този смисъл можем да кажем, че подмладяването на кожата се определя като забавяне и/или “обръщане” на процеса на биологично стареене на кожата, резултат от нормализация на стила на живот, подкрепен от научнообосновани медицински интервенции. Този подход стои в основата на концепцията за биопсихосоциалната дерматология.

Тъй като кожата ни е видим орган, ние често се концентрираме върху видимите симптоми на стареене, без да се замислим за процесите в тялото ни, довели до тези симптоми. Обикновено лечението на признаците на кожно стареене не е проблем за съвременната процедурна дерматология. Как виждаме, че кожата ни остарява:

1. Кожата ни става по-слабо еластична, по сбръчкана и увисва все повече. Този симптом е резултат от нарушената структура, функция и равновесие на молекулите на колагена, еластина, хиалуроновата киселина и другите структури на кожата и тъканите под нея. Лечението на този процес става с помощта на патогенетичното лазерно подмладяване и инжекционни биостимулатори.

2. Кожата ни променя цвета и повърхността си. Появяват се пигментни петна, разширени капиляри, различни кожни образувания. Лечението на тези симптоми обикновено се извършва с помощта на симптоматичното лазерно подмладяване.

3. Кожата ни изсъхва все повече. Сухотата на кожата нарушава всички нейни функции и ускорява значително нейното стареене. Правилната хигиена е ключът към адекватната ѝ хидратация.

Как можем да си помогнем сами? Как да въздействаме на процесите, водещи до видимите симптоми на стареене? Просто се обичайте и нормализирайте живота си до максимално възможната за вас степен:

1. Дозирайте разумно ултравиолетовите лъчи. Използвайте фотозащитен крем само за областите, които са хронично изложени на слънчева светлина – лице, уши, шия, деколте, гърба на дланите и предмишниците. Излагайте се разумно на слънце (в зависимост от цвета на кожата и местоживеенето), за да не изпаднете в състояние на дефицит на витамин Д. Правилно дозираната слънчева светлина намалява и нивото на стрес. Ако държите да посещавате солариум, правете го не повече от 7 пъти годишно.

2. Осъзнайте и редуцирайте до минимум вредните си навици и зависимости – цигари (стандартни и електронни), алкохол (особено редовната му употреба), консумация на сладки храни, наркотични и токсични вещества и други.

3. Спете достатъчно и пълноценно. Лягайте си най-късно в 23:00 и си осигурете поне 7 часа пълноценен сън в хладна и тиха стая.

4. Хранете се разумно, не бъдете крайни. Не спазвайте диети, а се стремете да си създадете доживотен здравословен и балансиран стил на хранене, основан на много зеленчуци и други фибри и достатъчен прием на здравословни белтъчини, въглехидрати, мазнини и микроелементи. Средиземноморската “диета” е едно отлично начало. Избирайте мъдро източниците, от които се информирате. Много от популярните “диети” нямат никаква научна обосновка, не са основани на дългосрочни наблюдения и могат да ви навредят.

5. Движете се много. Извършвайте максимален брой ежедневни дейности с краката си. Не си търсете оправдания в липсата на време, реорганизирайте живота си така, че да се движите максимално.

6. Спортувайте редовно. Прието е, че здравословната седмична доза спорт е 2-3 силови тренировки (с уреди или със собствена тежест), 2-3 тренировки за еластичност (йога, пилатес и др.), 5-6 аеробни тренировки (бягане, танци, аеробика, колоездене и др.). Всяка тренировка продължава по около 20 минути, което означава да отделяте около 220 минути седмично или 44 минути дневно, пет пъти в седмицата, за спорт. При добро желание, всеки може да намери 44 минути дневно. Комбинирайте различните тренировки, за да пестите време.

7. Не приемайте хроничния стрес за неотменима даденост. Започнете да осъзнавате мислите и емоциите си. Изберете какъв човек искате да бъдете. Създавайте смисъл на живота си ежедневно. Практикуването на майндфулнес (монотаскинг) в ежедневните ни дейности е добро начало.

8. Избирайте мъдро социалната си среда – партньора в живота, приятелското обкръжение, колегите и стила на работа, нивото на стрес и замърсяване в града, в който живеете, имат огромно значение за скоростта на биологичното ни стареене. Създайте си среда, подкрепяща избрания стил на живот.

Разбира се, всичко изброено ще ви помогне да бъдете по-здрави като цяло – ще боледувате по-рядко, ще живеете по-пълноценно и по-щастливо. И като награда – със сигурност ще изглеждате много по-добре, а подмладяващите дерматологични процедури за кожата ще имат по-изразен и по-дълъг ефект.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Виктория Славова
Д-р Виктория Славова

Д-р Виктория Славова

Лекар

Стара Загора

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Специалист дерматовенеролог

София

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Лекар

Стара Загора

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Специалист дерматовенеролог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар

София

Д-р Явор Недялков
Д-р Явор Недялков

Д-р Явор Недялков

Лекар

София

Жени Симеонова
Жени Симеонова

Жени Симеонова

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Стара Загора

Антония Косева
Антония Косева

Антония Косева

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

София

Жанета Иванова
Жанета Иванова

Жанета Иванова

Медицински специалист лазерни процедури

Стара Загора