Корекция устни

Корекцията на устни е вид корекция с филъри, съдържащи най-често хиалуронова киселина. През последните години с тази корекция се злоупотребява до степен, която достига до гротески и води до поява в езика на дерматологичните форуми на нарицателния за лоша корекция термин “български устни”.

Корекцията на устни трябва да се различава от подмладяването на устните, при което се стремим да възстановим формата и обема до степен, характерна за човека, но в по-млада възраст. Обикновено в тези случаи не променяме формата и пропорциите на устните, а само коригираме загубеното от годините.

Корекцията на устни с филъри обикновено се налага тогава, когато е налице някаква анатомична аномалия в симетрията или пропорциите на устните – обикновено прекалено тънки или асиметрични устни. Друга обичайна причина е промяна в усмивката или изражението след ортодонтско или друг вид стоматологично лечение.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Рядко срещана и много трудна корекция на устни е след катастрофа или друг вид травма. Трудността на процедурата идва от наличието на белези, които затрудняват правилното разпределение на филъра.

През последните години най-често срещаната корекция на устни е след… неуспешна корекция при козметик, медицинска сестра или неопитен лекар. Обикновено в тези случаи се налага да се разгради съществуващият филър, за да се изградят по-красиви устни. Важно е да знаем, че след разграждането с хиалуронидаза е добре да изчакаме поне три седмици, в противен случай новопоставеният филър ще изчезне много бързо.

Когато решим, че имаме нужда от корекция на устни, добре е да обмислим следните съображения:

1. Искаме ли да променяме нормалната форма на устните? Обикновено устните имат по-тънки краища и по-пухкава среда. Освен това горната устна обикновено формира красивата “купидонова извивка” в центъра си, а долната има две леки подутини, които ограждат (приета за сексапилен знак) бразда в центъра на долната устна. Когато устните са еднакво дебели по цялата си дължина (подобно на кренвирш), корекцията рядко се оценява като красива и естествена.

2. Искаме ли да променяме нормалната за нас пропорция на горната и долната устна? При повечето хора (затова е възприето за нормално) горната устна е 1,6 пъти по-тънка от долната устна. При други те са еднакви на дебелина и много рядко горната е по-плътна от долната устна. Промяната в естествената за нас пропорция ще ни доближи до възприетото за нормално, но и ще направи по-видима корекцията.

3. Какъв филър искаме да си поставим? В момента на пазара има стотици марки филъри с хиалуронова киселина, но само за 5-6 от тях съществуват адекватни клинични проучвания за ефективност и безопасност. Евтините филъри са опасни, защото крият риск от повече странични ефекти и при лоша корекция се разграждат много по-трудно.

4. Дали избраните от Вас форма и размер на устните ще изглеждат добре на Вашето лице? Това се изяснява по време на предварителната консултация с медицинския специалист. В Lege Artis разполагаме със специализиран софтуер, с чиято помощ можете да видите желаната корекция предварително, при това триизмерно. Практиката показва, че почти половината от пациентите променят желанието си, след като го видят предварително “реализирано”.

5. Къде си поставяме филъра? Филърите се инжектират в тъканите, следователно всяко поставяне извън рамките на лечебно заведение по смисъла на “Закона за лечебните заведения” е незаконно и потенциално опасно. Това означава, че при наличие на странични ефекти или лоша корекция нямате много легални права. Случаите на тежки и обезобразяващи инфекции и странични действия, свързани с възпалителни възли и/или подуване на цялото лице, след неправилно инжектирани филъри или некачествени продукти зачестяват все повече. Обикновено лечението на усложнения след филър, инжектиран извън лечебно заведение, е много скъпо, продължително и трудно.

6. Изисквайте документи от медицинския специалист, когато решите да си коригирате устните с филър. Редно е да попълните информирано съгласие, където да са описани рисковете от процедурата, медицинските специалисти или техните асистенти да разпечатат опаковката с филъра пред очите Ви и да изхвърлят празната спринцовка отново пред Вас. След процедурата е редно да разполагате с информационна листовка на инжектирания филър и финансов документ, доказващ къде е извършена процедурата.

7. Не си делете една ампула филър даже с познати, които изглеждат видимо здрави! Дори и при смяна на иглите, спринцовката може да съдържа биологични остатъци от предния пациент, тъй като преди всяко инжектиране със спринцовката се “аспирира”, за да сме сигурни, че няма да инжектираме в кръвоносен съд. По този начин можете да бъдете заразени с хепатит, СПИН, сифилис и други предавани по кръвен път инфекции.

8. Не прекалявайте с корекциите! Инжектирането на прекалено голямо количество филър (дори да е качествен) води до разрушаване на нормалната структура на устните и те стават безформени, с агрегати от филър (познати като “топчета”). Често (и погрешно) това състояние се оценява като “миграция на филъра”. Единственото лечение е пълно разграждане на филъра с хиалуронидаза.

9. И последно – помислете за назолабиалните гънки. Всяко увеличаване на устните води до задълбочаване на назолабиалните гънки и на гънките между брадичката и долната устна. Ако искате да изглеждате естествено, отделете малка част от спринцовката с филъра и за тези области.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар