Гъбички кожа

Повърхностните гъбични инфекции, познати още като микози, засягат само тъкани, богати на белтъка кератин – вроговения слой на кожата, ноктите и космите. Те са разпространени по целия свят и се срещат изключително често. Причиняват се предимно от дерматофити и много по-рядко от други гъбички – дрожди от рода Candida и плесени.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Заразяването става при контакт със заразено животно или почва, заразен човек или при използване на общи предмети, а в някои случаи и вследствие на активиране на нормално живеещи по кожата гъбички.

Съществуват много предразполагащи инфекцията фактори, които определят тежестта на заболяването и затрудненията при лечението. Такива са топлина, влага, занижена лична хигиена, наднормено тегло, продължителен прием на антибиотици, спад на имунитета, някои заболявания като диабет и др. Нарушената бариерна функция на кожата също представлява предпоставка за заразяване и развитие на инфекцията.

При заразяване на гладката (неокосмена) кожа гъбичките започват да се размножават, като образуват характерни обриви – окръглени, червеникави и залющени на повърхността. С напредване на инфекцията, те се разширяват по периферията и избледняват в централната част. При заразяване на окосмените части клиничната картина може да варира от леко залющени червени петна до силно възпалени лезии със загуба на космите в засегнатата зона.

Диагнозата се поставя от специалист на базата на клиничен преглед, микроскопия на нативен препарат от засегната кожа или косми и/или посявка на материал на среда на Сабуро. В редки случаи може да е необходима кожна биопсия.

Изборът на терапия зависи от индивидуалния случай и се определя от степента на разпространение на инфекцията, провеждани предходни терапии и локализация на проблема. За да бъде успешна терапията, е задължително да бъдат идентифицирани конкретните за пациента предразполагащи фактори, като откритите такива при възможност трябва да бъдат лекувани и/или отстранени.

Самолечението в повечето случаи води до неуспех, замаскиране на клиничната картина, забавяне и затрудняване поставянето на правилна диагноза. При съмнения за гъбична инфекция, преди да посетите дерматолог, се препоръчва спиране на всички прилагани до момента средства за период не по-кратък от 10 дни.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар