Демодекоза
Демодексите са акари, живеещи нормално в кожата ни. Когато балансът на съвместното ни съществуване се наруши, демодексите причиняват възпалително заболяване на кожата на лицето, наречено демодекоза. Често хроничната демодекоза е погрешно диагностицирана и причинява страдания на пациентите в течение на много години. Кожната демодекоза се наблюдава често в дерматологичната практика, като лечението ѝ отнема обикновено между 6 и 12 месеца.
Още информация
Демодексите са акари, живеещи в космено-мастните фоликули по цялото тяло, но особено по лицето, миглите, веждите и скалпа. Те се заселват в кожата ни, когато навлизаме в пубертета, при контакта с кожата на родителите ни. Обикновено те живеят с нас като част от кожната ни микробиота, хранейки се с бактерии и “мъртви” остатъци от кожата ни.
Когато хомеостазата на кожата и/или на организма ни се наруши, демодексите се размножават неудържимо, като предизвикват възпалителни промени, напомнящи розацея, акне, себореен дерматит и други заболявания, протичащи със зачервяване, залющване, усещане за сухота, гнойни и по-дълбоки пъпки. Когато засегнат клепачите, предизвикват очен дискомфорт и възпаления, които хората наричат “ечемик”. При засягането на миглите, веждите и космите в ноздрите могат да предизвикат и опадане на космите.
Причините за ускореното размножаване на демодексите могат да бъдат погрешна грижа за кожата, нарушен имунитет от други заболявания или медикаменти, преддиабетно състояние и други. Доста често демодекозата съпровожда розацеята, акнето и дерматохелиозата по лицето, като допълнително влошава тези заболявания и затруднява лечението им.
Работа на дерматолога
1. Диагностика на кожната демодекоза и установяване на връзката ѝ със съпътстващи кожни заболявания.
2. Идентификация на предизвикващите и влошаващи заболяването фактори в живота на конкретния пациент и насоки за тяхната промяна.
3. Избор на терапия. Използваните медикаменти и дермокозметика са насочени в три основни посоки – установяване на нормални за пациента хигиенни навици, акарицидна (убиваща демодексите) терапия и лечение на съпровождащото кожно заболяване (ако съществува такова). Подходът е строго индивидуален при всеки пациент.
4. Лазерна терапия. Терапията с дерматологични лазери при пациентите с демодекоза има няколко основни цели:
a. противовъзпалително и акарицидно действие – PDL, Nd:YAG, Er:YAG и IPL;
b. себостатично (намаляващо активността на мастните жлези) действие с Nd:YAG и Er:YAG в различни режими на работа;
c. реструктуриращо действие при ринофима и загрубяла кожа – Nd:YAG, както и Er:YAG и CO2 в различни режими на работа.
Работа на пациента
1. Активна работа в посока нормализация на вредните навици, влошаващи заболяването.
2. Стриктно прилагане на предписаната терапия и активна обратна връзка в случаи на непоносимост или влошаване.
3. Следване на предписаните лазерни процедури.
Лечението на демодекозата не е лесно нито за пациента, нито за лекуващия дерматолог. Обикновено се изискват не по-малко от 6 месеца, за да се постигне над 90% подобрение. Бързината на настъпващия ефект зависи предимно (но не само) от терапевтичните умения и възможности на лекаря, докато продължителността на постигнатото се определя от ефективността, с която пациентът изключва влошаващите заболяването фактори от живота си.