Атопичен дерматит
Атопичен дерматит или така наречената ендогенна екзема е често срещано възпалително състояние на кожата, което обикновено започва в ранна детска възраст. Състоянието има хроничен ход, с моменти на обостряне на симптомите, следвани от тяхното подобрение. Състоянието се проявява със зачервени плаки, които са сърбящи. При част от пациентите може да се наблюдава фамилна анамнеза за атопия – астма, алергичен ринит или конюнктивит, хранителни алергии.
Още информация
Смята се, че в основата на появата на атопичния дерматит стои комбинация от вътрешни и външни фактори:
1. Генетична предразположеност – отговорна е за близо 90 % от ранните прояви в детска възраст.
2. Нарушена кожна бариера – постоянна характеристика на състоянието е увеличена пропускливост на кожата за външни алергени.
3. Дисфункция на имунната система – определени нарушения на имунитета биха могли да бъдат отговорни за признаците на възпаление при атопичния дерматит.
4. Кожен микробиом – при атопичния дерматит се наблюдават изменения в кожния микробиом, които могат потенциално да бъдат отговорни за допълнително възпаление и забавяне на възстановяването.
Най-честата възраст, в която се появяват симптомите, е през първите две години на живота. По-рядко може да се наблюдават начални прояви след началото на пубертета и още по-рядко – след 60-годишна възраст.
Атопичният дерматит притежава широк спектър от клинични изяви спрямо възрастта на пациента и локализацията на обривите. При всеки пациент може да се развие остра, подостра и хронична форма. Острата форма на атопичен дерматит се проявява чрез зачервени плаки, придружени от ситен обрив, който може да включва и появата на малки мехурчета, секреция и образуване на корички. При подострата фаза преобладават зачервени и залющени плаки.
Хроничната изява се състои в уплътнени, груби и залющени плаки. При всички форми на атопичен дерматит пациентите се оплакват от сърбеж с различна интензивност, неслучайно в областта на плаките може да бъдат наблюдавани следи от разчесвания. Сърбежът е най-интензивен вечер и често може да бъде стимулиран от допълнителни фактори: потене или носене на груби дрехи от изкуствен материал или вълна. Понякога, след преминаването на обострената фаза и навлизането в т.нар.’’светъл период’’, на местата на плаките кожата може да изглежда хипо- или хиперпигментна, тоест цветът на кожата може да е по-блед или по-кафеникав. Това е временно изменение вследствие на активно възпаление.
Поставянето на диагнозата се базира на характерните обриви по тялото, ангажиращи специфични за възрастта части на тялото, наличието на сърбеж, хронично-рецидивиращ ход на състоянието, сухота по останалите части на тялото, начало на обривите в ранна възраст и разбира се, фамилна история за атопия.
Тъй като симптомите на атопичен дерматит биха могли да бъдат стимулирани в резултат на фактори на околната среда, е необходимо всеки пациент да знае кои са най-често срещаните дразнители:
– Иританти – сапуни, душ гелове, перилни препарати, дезинфектанти са продукти, които трябва да бъдат изключени при пациенти с атопичен дерматит. При пране дрехите трябва да бъдат изплаквани допълнително само с вода. Измиването на тялото и ръцете трябва да се извършва само с вода, като след баня или след измиване само на ръцете е задължително нанасянето на хидратиращ крем.
– Алергени – в храната и въздуха често има алергени, които могат да оказват влошаващо въздействие, затова в някои случаи се налага провеждането на допълнително тестуване за свръхчувствителност към определени алергени.
– Инфекция – боледуването от бактериални, вирусни или гъбични инфекции може да бъде причина за обостряне на състоянието.
– Психоемоционален стрес – често атопичният дерматит е причина за допълнителен стрес в пациентите, което от своя страна може да бъде причина за допълнително влошаване на обривите. Атопичният дерматит може да бъде контролиран с правилната грижа, затова е необходимо с помощта на Вашия дерматолог да установите ефективна грижа, която да подпомогне спокойствието и комфорта.
Лечението на атопичния дерматит изисква комплексен подход. При всеки пациент стратегията е различна. Не съществува един подход на лечение, който да може да бъде приложен при всеки пациент. Основната медикаментозна терапия обикновено се състои в предписване на локални кортикостероиди за определен срок от време, нестероидни противовъзпалителни медикаменти, катранени продукти, добавянето на стриктна ежедневна хидратация. Вашият дерматолог ще Ви даде подробни указания какво количество крем трябва да нанасяте във всяка една зона от тялото. Пациентите с липса на ефект от медикаментозната терапия е възможно да бъдат подложени на лечение с ултравиолетови лъчи. В случай на добавена бактериална инфекция е възможно назначаването на антибиотична терапия.
Атопичният дерматит е предизвикателство за много пациенти и техните родители. Трябва да знаете, че все пак съществува възможност за контрол, който би могъл да подобри значително качеството на живот на пациента. Най-успешният подход включва следването на предписанията на Вашия дерматолог, избягването на описаните влошаващи фактори и ежедневна хидратация на кожата.