Акне

Акнето е заболяване на специфичен вид космено-мастни фоликули по лицето, шията, гърба, гърдите, ушите, протичащо с отворени (черни) и затворени (бели) комедони, както и с гнойни или по-дълбоки пъпки, при хора, които са наследствено предразположени. В зависимост от себевъзприятието на пациента, акнето може да причини значителен дискомфорт и различна по степен социална изолация. При някои пациенти дори тежки форми на заболяването предизвикват само леко неудобство, докато при други и една пъпка по лицето ги кара да се самоизолират, докато не премине.

Акнето е изключително често срещано кожно заболяване, за чиято поява и лечение съществуват много социални митове – погрешни вярвания, повторени в социалното пространство достатъчно пъти, за да се възприемат от повечето хора като истина. Много често пациентите се отчайват, защото са “опитали всичко”, без да постигнат успех, без реално да са се лекували истински до момента.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Въпреки че дерматологичната наука не е сглобила напълно пъзела на акнето, в научната литература съществува достатъчно информация за адекватното му лечение. Акнето започва в кожата с поява на микрокомедон – миниатюрни промени в диференциацията на стволовите клетки на мастните жлези, предизвикани от хормонални промени и/или кожни експозоми.

Хормоналният дисбаланс при акнето се свързва основно с нарушения в половите хормони (пубертет, ендокринопатии), инсулина (небалансирано хранене) и стресовите хормони. Кожните експозоми са взаимодействието на организма ни с фактори на околната среда. Кожни експозоми, предизвикващи и/или влошаващи акнето, са пушенето, употребата на комедогенна козметика, ултравиолетовите лъчи, токсични субстанции от храната или атмосферата и др.
Ранната диагностика и навременното адекватно лечение на акнето са ключово важни за предотвратяване на появата на хлътнали и/или навдигнати белези. Веднъж появили се, белезите след акне се лекуват трудно, скъпо и продължително, като рядко изчезват напълно.

През последните години се увеличи изключително много броят на жени със следпубертетно акне. Смята се, че най-вероятната причина за този факт е съчетанието на хроничен дистрес с нездравословно хранене – т.нар.“западна диета“.

Работа на дерматолога

1. Диагностика на клиничната форма на акнето и избор на диагностичен и терапевтичен подход при конкретния пациент.

2. Идентификация на предизвикващите и влошаващи заболяването фактори и диагностични и терапевтични мерки за тяхната промяна.

3. Избор на терапия. Използваните медикаменти и дермокозметика са насочени в две основни посоки – комедонолиза (предотвратяване на появата на нови комедони) и противовъзпалително действие (ускорено премахване на пъпките). Подходът е строго индивидуален при всеки пациент.

4. Лазерна терапия. Терапията с дерматологични лазери при пациентите с акне винаги съпровожда медикаментозната, като има няколко основни цели:
a. Противовъзпалително действие – PDL, NdYAG и IPL. Активното лазерно лечение на обривите и червените белези ускорява оздравяването и намалява възможността за поява на хлътнали белези.
b. Себостатично (намаляващо омазняването на кожата и наличието на комедони) действие с комбинацията на NdYAG и Er:YAG в различни режими на работа.
c. Реструктуриращо действие при навдигнати и хлътнали белези – PDL, NdYAG, както и Er:YAG и CO2 в различни режими на работа.

Работа на пациента

1. Активна работа в посока нормализация на вредните навици, влошаващи заболяването.
2. Стриктно прилагане на предписаната терапия и активна обратна връзка в случаи на непоносимост или влошаване.
3. Следване на предписаните лазерни процедури.

Лечението на акнето зависи основно от неговата форма, възрастта на пациента и придружаващата патология. “Леките” форми на заболяването в пубертетна възраст могат да бъдат излекувани за 2-3 месеца. При тежките форми на акне, засягащи и тялото, се налага обикновено прием на лекарства през устата за няколко месеца или повече от година. За успешна се смята терапия, при която има поне 20% подобрение в състоянието за всеки месец проведена терапия.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Виктория Славова

Д-р Виктория Славова

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Стажант - лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар

Д-р Явор Недялков
Д-р Явор Недялков

Д-р Явор Недялков

Лекар

Жени Симеонова
Жени Симеонова

Жени Симеонова

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Антония Косева
Антония Косева

Антония Косева

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Жанета Иванова
Жанета Иванова

Жанета Иванова

Дерматологичен асистент

Стара Загора