Мит 1 – Филърите с ХК съдържат само естествени продукти
Въпреки че хиалуроновата киселина е субстанция без видова специфичност (еднаква при всички живи същества), която практически не предизвиква възпалителни промени, има описани различни видове странични ефекти, появили се вследствие на инжектирането на филъри с ХК. Описват се различни появи на непоносимост, проявяваща се най-често с възникване на червени възли на местата на инжектиране.
Най-често тези възпалителни реакции се дължат на веществата, които се използват за стабилизиране и удължаване на ефекта на филърите с хиалуронова киселина. Задължение и отговорност на лекуващия лекар е да познава препаратите, с които работи, и да предложи на пациента си най-добрия и най-безопасен вариант на корекция. Към момента на писане на статията се смята, че най-безопасната субстанция, която осигурява добра защита на хиалуроновата киселина срещу ензимите в кожата, е наречена BDDE (butanediol diglycidyl ether). Колкото по-ниска е концентрацията на този стабилизатор, толкова по-редки са реакциите на непоносимост към филъра.
Мит 2 – Всички филъри с ХК са еднакви
Обикновено в практиката се използва хиалуронова киселина с биотехнологичен произход, т.е. произведена от бактерии. Производителите на филъри с ХК използват различни технологии за пречистване на ХК от “бактериални остатъци”, както и за стабилизиране и удължаване на ефекта от филърите.
Степента на пречистване и използваните стабилизатори и консерванти различават филърите на различните производители. Въпреки че всички твърдят (обикновено без доказателства), че техните продукти са “най-безопасни и най-пречистени”, малко фирми си позволяват да проведат клинични проучвания, които дават реални доказателства за честотата и тежестта на страничните ефекти, свързани със състава на продуктите им.
Филърите с ХК са медицински изделия. Това означава, че изискванията за тяхното производство и дистрибуция са по-високи в сравнение с козметичните продукти, но далеч не са толкова строги, колкото за лекарствата.
Отговорност на лекуващия лекар е изборът на продукт, за който съществуват достатъчно доказателства за максимална ефективност и безопасност.
Мит 3 – Инжектирането на филър с ХК е “безопасна козметична корекция”
Както подсказва и името, ИНЖЕКТИРАНЕТО на филър с ХК е медицинска, а не козметична процедура. Тъй като тя се прави обикновено (но не задължително) за подобряване на външния вид, тя се категоризира като медицинска естетична процедура. Това означава, че тя трябва да се извършва само от квалифицирани лекари в лечебни заведения.
Безопасността на потребителите е основната причина за тези ограничения. Инжектирането на филъри с ХК е свързано със странични ефекти, причинени от техниката на инжектиране, недостатъчната стерилност на работната среда и от самия продукт. Ето някои от възможните странични ефекти:
• Частична или пълна загуба на зрението на едното око. Това е усложнение, което трябва да се диагностицира и лекува максимално бързо в офталмологична клиника, със съдействието на лекаря, инжектирал филъра. За съжаление, в България липсват традиции в тази област. За радост, това най-сериозно усложнение се среща изключително рядко.
• Силна болка по време или скоро (няколко часа до няколко дни) след инжектирането на филър, съпроводена от зачервяване и/или избледняване на кожата около мястото на инжектиране. Обикновено това са симптоми на запушване на кръвоносен съд. Пациентът трябва да посети лекаря възможно най-бързо, за да се лекува това състояние. В зависимост от дебелината на запушения кръвоносен съд и адекватността на лечението, кожата може да се възстанови напълно или да останат сериозни, понякога обезобразяващи белези.
• Поява на зачервени възли няколко дни до няколко месеца след инжектиране на филъра. Могат да се дължат на инфекция (неправилна техника на инжектиране или наличие на бактериално възпаление в зъбите, венците, сливиците, синусите или кожата преди или скоро след процедурата) или на реакция на непоносимост (алергична или друга) към самия филър. Диагностиката и терапията са задача на лекаря, инжектирал филъра.
• Общо отичане на лицето. Обикновено се наблюдава у предразположени пациенти, при които е инжектирано твърде голямо количество или твърде разнородни филъри.
• Активиране на хронична херпесна инфекция.
• Синини или хематоми с подуване след инжектиране. До голяма степен появата им зависи от техниката на работа. За съжаление, при предразположени индивиди и най-добрата техника не може да изключи 100% появата на синини.
• Поява на отоци под очите след инжектиране на филър в тази област. Лекува се с разграждане на филъра с хиалуронидаза.
• Лоша корекция с асиметрия и неестетични резултати. Зависи изцяло от техниката на работа. Напоследък се наблюдава изключително често, заради огромния брой неподготвени и неопитни медицински специалисти и дори хора без медицинско образование, които инжектират филъри, водени единствено от желанието за “лесни пари”. Отговорност на пациента е да избере лекаря, при когото да направи процедурата.
Мит 4 – Инжектирането на филърите с ХК предизвиква неестетични и дори отблъскващи резултати
Причината за това широко разпространено мнение е обяснима – хората виждат само неестетичните резултати, защото добре направеният филър предизвиква… естетични корекции.
През последните години много медицински (и немедицински) специалисти се устремиха към “боденето” с филъри като “лесен” начин за печалба. Обикновено тези “специалисти” не се интересуват от художествена анатомия, правилни пропорции на лицето, анатомия на стареене на тъканите, клинична анатомия, конкретните желания и особености на пациентите и най-вече нямат представа за понятието “професионализъм и социална отговорност на лекарите”. Затова наблюдаваме и толкова гротескно изглеждащи човешки същества по улиците и в медиите.
От друга страна, естетичните корекции с филър имат качеството да бъдат трудно забележими. Те подчертават красивите форми на лицето, като компенсират дребните вродени или възрастови “дефекти”. Резултатът е по-приятен външен вид, без да е ясно видимо защо е така. Както винаги ДОЗАТА на корекциите е важна. Лекарят е този, който съветва пациентите си кога е добре просто да спрат с корекциите и да продължат с поддръжката на постигнатия резултат.
Препоръки към хората, решили да си инжектират филър с ХК:
• Изберете най-добрия медицински специалист, който можете да си позволите. Избирайте мъдро – парите за лечение на усложненията най-често са многократно повече от “спестените” от цената на услугата.
• Избирайте внимателно инжектиращия лекар, съобразно неговата квалификация. Вероятно не бихте си направили зъбен имплант при дерматолог или пластичен хирург?
• Изберете легално лечебно заведение. Преди инжектирането на филъра с ХК трябва да попълните информирано съгласие, а след процедурата да получите документ за инжектирания продукт. Съхранявайте ги, те са важни, ако се наложи да се лекуват усложнения.
• Никога не делете ампулата с друг пациент. Дори и при смяна на иглата рискът от инфекции е твърде голям. Поискайте да разпечатат опаковката с филър пред Вас, проверете датата на годност. Изисквайте да Ви покажат празната спринцовка от филъра, преди да си тръгнете.
• Свържете се при първа възможност с лекуващия лекар при поява на болка, подуване, зачервяване, синина в инжектираната област.
Нужно е да се подчертае, че през последните години, от една страна, се натрупа огромен клиничен опит, а от друга – технологиите за производство на филъри се развиха значително. Това доведе до създаването на медицински изделия, съдържащи хиалуронова киселина, които позволяват множество и разнообразни корекции, на фона на впечатляващ профил на безопасност и дълготрайност на резултатите.
Когато става въпрос за качествени продукти, предимствата на филърите, съдържащи хиалуронова киселина, могат да бъдат синтезирани по този начин:
• най-висока безопасност в сравнение с останалите филъри;
• дават възможност за разнообразни корекции;
• осигуряват продължителен ефект (най-често повече от година за качествените продукти, инжектирани правилно);
• разградими са – при наличие на страничен ефект и/или неудовлетворителна корекция могат да бъдат разградени с помощта на хиалуронидаза. Трябва да се има предвид, че не всички филъри се разграждат еднакво лесно и бързо.