Също както скелетните мускули, редовната тренировка на мимическите ги прави, от една страна, по-силни, а от друга – с повишен тонус. Когато употребяваме един мускул редовно, с времето той престава да се отпуска напълно и остава леко съкратен, за да е готов за следващото усилие. Тази готовност на мускула се нарича мускулен тонус. Мускулният тонус на лицевите мускули е отговорен за нашето изражение.
Може да се каже, че мимическите мускули на лицето са два вида според начина си на действие. Едните повдигат кожата и подлежащите тъкани нагоре и затова се наричат елеватори. Другият вид се наричат депресори, защото при съкращаването си дърпат кожата и лицевите тъкани надолу. Обикновено ние активираме елеваторите при положителни емоции – радост, приятна изненада и др., докато с помощта на депресорите изразяваме или сериозност и концентрация, или тъга и мъка.
Лицевите депресори и елеватори са обикновено антагонисти – т.е. те дърпат тъканите в противоположна посока. Следователно, когато изразяваме радост, елеваторите се активират, а депресорите се отпускат. Когато чувстваме тъга, се случва обратното – депресорите се активират, а елеваторите се отпускат.
След това дълго въведение стигаме и до темата на статията – какво представлява мимическото стареене и как се лекува то. Мимическото стареене на лицето се изразява в повишен тонус на мускулите депресори и намален тонус на мускулите елеватори.
Децата имат младо изражение просто защото те изразяват предимно положителни емоции, тонусът на елеваторите при тях е по-изразен, а тонусът на депресорите е по-слаб. Когато едно дете е тъжно или сериозно, често казваме, че „изглежда по-възрастно от годините си“, защото е активирало лицевите депресори.
При възрастните ситуацията е обратната. С годините ние сме все по-сериозни, все по-концентрирани и за съжаление, все по-тъжни. За да изразяваме тези си емоции, ние тренираме редовно съответните лицеви мускули, т.е. депресорите. Логично, те развиват по-изразен тонус от елеваторите, което ни кара да изглеждаме…възрастни. Не е случайно, че простата радост или дори само една усмивка може да ни помогне да изглеждаме много по-млади.
Следователно подмладяването на изражението е „проста“ задача – трябва да засилим тонуса на елеваторите и да отслабим тонуса на депресорите. Как може да постигнем този ефект? Има два начина.
Преди всичко можем да започнем да тренираме елеваторите. Когато ги засилим, депресорите (защото са антагонисти на елеваторите) по естествен път ще отслабнат. Можем да тренираме елеваторите с лицева йога, но за да видим ефекта, са необходими не по-малко от три месеца, с ежедневни тренировки поне по 45 минути дневно. Може и просто съзнателно и целенасочено да изразяваме положителни емоции през деня, като се усмихваме колкото може по-често и колкото може по-искрено.
Вторият вариант на подмладяване на изражението е с помощта на ботулинов невромодулатор. Това е лекарство, което се инжектира в мускулите, които искаме да отслабим, т.е. в лицевите депресори. Логичният ефект от отслабването на техния тонус е активиране на тонуса на елеваторите, което подмладява изражението.
Един от ефектите на ботулиновия невромодулатор е намаляването на мимическите бръчки. Често този ефект се превръща в крайна цел на терапията и тогава (вместо подмладено) получаваме „замръзнало“ и безизразно изражение. Подмладяването на изражението с ботулинов невромодулатор изисква от лекаря задълбочени познания по лицева анатомия, кинетика на лицевата мускулатура и креативно мислене. Дозата и мястото на инжектиране варират според търсения ефект и конкретната мимика на всеки пациент. Инжектирането „на конвейер“ на фиксирана доза в еднакви за всички „точки“ рядко води до добри резултати.
Интересен е фактът, че активирането на елеваторите (независимо дали с упражнения, или с ботулинов невромодулатор) води до измерима промяна в настроението и има антидепресивно действие. Науката все още няма разумно обяснение на този феномен.
Редактор: д-р Албена Христозова
Последна редакция: 28.10.2023 година