Формата на лицето се определя от неговите триизмерни обеми и контури. Младото лице се характеризира с плавен обем без рязък преход между различните анатомични области, а контурът му е гладък, линията на долната челюст е равна, а ъгълът ѝ е почти 90 градуса. За целта на по-лесното разбиране на темата, нека приемем, че формите и обемите на лицето стареят основно по три модела:
1. „Скелетизация“ – мастната тъкан по лицето изчезва, в началото се появяват хлътнатини и дълбоки бразди, докато се стигне до видими очертания на черепа, покрити с кожа.
2. „Хипертрофия“ – мастната тъкан расте и лицето се „напомпва“ с времето. Хлътнатините и браздите са дискретни или липсват.
3. „Увисване“ – мастната и съединителната тъкан на лицето започват да мигрират под действието на гравитацията от ранна възраст, придавайки му уморен и „увиснал“ вид. Често при такива хора се наблюдава и склонност към отоци.
Всеки един от тези три начина на стареене на формите изисква специфични процедури, за да постигнем естествени резултати. Например, ако стареем по модела на „скелетизация“, прилагането на апаратни процедури, които „стапят“ мастната тъкан, няма да доведе до най-добрите резултати. Подобна е ситуацията, ако изберем филърите като начин да „подмладим“ едно лице с хипертрофирала мастна тъкан.
Хората сме сложни същества и всеки опит да бъдем вкарани в някакви форми и шаблони, е предварително обречен на неуспех. Всеки от нас е някаква комбинация от тези три модела на стареене и в индивидуалния подход е същинският професионализъм на естетичния дерматолог. Все пак, за да бъдем информирани пациенти, е добре да познаваме основните структури на лицето – как стареят и как се лекуват.
Костите на черепа служат като „закачалка“ на меките тъкани по лицето. С възрастта „закачалката“ става все по-малка (остеопороза) и с различна форма – черепът старее. Представете си, че закачите мъжки шлифер на детска закачалка за дрехи – той просто увисва. Стареенето на костите на черепа води до загуба на опора на тъканите му, което определя ефекта на „увисване“ на лицето. В областта на естетичната дерматология тези дефекти се коригират обикновено с много твърди филъри, с помощта на които създаваме нови опорни точки за увисналите тъкани, като ги инжектираме в дълбоките мастни депа, които са фиксирани за костите и не увисват с възрастта. Напредналите промени са нелечими с методите на естетичната дерматология.
Мастните депа в лицето също се променят с възрастта – някои се свиват, други мигрират надолу, а трети се увеличават. Тези процеси водят до подчертаване на границите между повърхностните мастни депа, като се формират дълбоките бръчки и бразди по лицето.
Лечението им се извършва по следните начини:
1. С помощта на филъри можем да смекчим границите между повърхностните мастни депа, като придадем на лицето по-плавна форма, характерна за по-младата възраст. Ненапразно френските лекари наричат процеса „скулптуриране на лицето“. Професионализмът на естетичния дерматолог, както и естетичните възгледи на лекаря и пациента определят границите на корекциите – от дискретни и трудно забележими до гротески.
2. Хипертрофиралите (набъбналите) мастни депа можем да ограничим с помощта на липолитични лазери или инжекционни процедури. Добре е да се има предвид, че за много малко от инжекционните продукти са налични научни данни за тяхната ефективност и безопасност.
3. Хипотрофиралите (свитите) мастни депа можем да възстановяваме с инжекционни тъканни стимулатори или с дълбоко действащи лазерни процедури за стимулиране на регенерацията в областта на свитите мастни депа.
Retinacula cutis и кожните лигаменти са изградени основно от колагенови структури, които свързват кожата с подлежащите кости и са отговорни за стегнатостта на тъканите по лицето. Когато колагенът в тези структури е недостатъчен и/или дефектен, всички тъкани по лицето провисват под действието на гравитацията. Унаследените особености на метаболизма (склонност към хернии, разширени вени, костни деформации, ненормална гъвкавост на ставите и др.), съчетани с нездравословен стил на живот (пушене на цигари, некомпенсиран стрес, нездравословно хранене и недостатъчна или прекалена физическа активност) водят до нарушаване на баланса между разграждане и синтез на колаген в полза на разграждането. Като резултат тези структури не могат да изпълняват ролята си и лицето провисва, оформяйки уморен и по-възрастен външен вид.
Възстановяването и подмладяването на колагена в retinacula cutis и кожните лигаменти е познат с популярното име „неоперативен апаратен лифтинг“. Този ефект се постига с апаратни процедури, предизвикващи отделянето на Heat Shock Proteins, които стартират възстановяването на колагена в дълбоките тъкани под кожата чрез ефекта на белтъчни шаперони. Добавянето на инжекционни стимулатори на колагена в тези структури усилва и удължава действието на апаратните процедури.
В заключение можем да приемем, че подмладяването на формата на лицето се постига чрез компенсиране на промените в костната структура, реорганизация на мастните депа по лицето и стягане на кожните лигаменти и retinacula cutis.
Постигането на естествен ефект е резултат от професионализма на естетичния дерматолог, който съчетава различни процедури, според търсения резултат, безопасността, нуждите и възможностите на пациента, под формата на една непрекъсната поддръжка. Тъй като стареенето е непрекъснат процес и ако желаем да променим скоростта му, е нужно да противопоставим друг непрекъснат процес – здравословен стил на живот, съчетан с научнообосновани методи за терапия.
Редактор: д-р Албена Христозова
Последна редакция: 29.10.2023 година