Косопад и алопеции

Косопад и алопеции
Статии

Споделете:

Косата е символ. Ние решаваме на какво. Може би на нова фаза в живота ни или просто на социален статут. С косата си често показваме какви сме или какви искаме да бъдем. Косата може да бъде вдъхновение, форма на себеизразяване и креативност. Количеството и качеството на косата влияе на самочувствието ни. Затова нейната загуба или негативна промяна често е причина за лошо настроение или дори депресия.

Косопад и алопеции

Косата – короната, която носим ежедневно.

Освен социална и психологическа роля косата има и здравословни характеристики. Окосмяването по главата помага за регулация на температурата на мозъка ни. При силно слънце косата пази кожата на скалпа от предракови и ракови изменения. Косопадът и алопецията са сигнали, които организмът ни дава, за да осъзнаем, че е време да си обърнем внимание. Ранното изтъняване и побеляване на косата са един от симптомите на преждевременно остаряване, дължащо се на комбинация от генетични фактори и стил на живот.

Има много причини да обръщаме внимание на знаците, които косата ни дава. Нашата цел като специалисти е да помогнем на пациентите в дългия път към здравето. Започваме с точното определяне на проблема, наречено диагностика. След като поставим правилната диагноза, насочваме пациента към възможните причини – обсъждаме ежедневните навици, наречени „стил на живот“, изследваме с различни инструменти (скоро и с помощта на изкуствен интелект) кожата и космите, правим изследвания на кръв и урина, понякога дори вземаме 2-3 мм от кожата, съдържаща космени фоликули, и ги изпращаме в лаборатория за изследване. Когато открием причините за състоянието и започнем да ги премахваме, стартираме ефективна и безопасна терапия, с която да ускорим възстановяването.

Лазерната терапия на заболяванията на косата HaiRestart® подмладява и стимулира стволовите клетки на космените фоликули бързо и безопасно. Косата започва да расте отново – обновена и по-здрава от преди.

Анатомия на космите

Знаете ли, че всеки ден от косата ни падат 100-200 косъма, които са ни ненужни? Звучи много, но на фона на почти 100 000 фоликули по скалпа, ние почти не усещаме този процес, още повече, че космите не падат наведнъж. За да разберем по-добре процесите на косопад и алопеция, е добре да уточним понятията. По този начин ще разговаряме с лекаря на един и същ език и ще се разбираме много по-лесно.

Космен фоликул – структура, съдържаща клетки, влакна, нервни рецептори и кръвоносни съдове, която се намира в дълбоките слоеве на кожата и е невидима с просто око. Косменият фоликул е изграден от:

  • космено стебло – това е тази част, която е краен продукт на космения фоликул и която ние виждаме. За улеснение ще го наричаме косъм.
  • космена папила, с помощта на която косъмът комуникира с организма. В космената папила се намират и пигментните клетки, които оцветяват косъма, както и част от стволовите клетки, с помощта на които косъмът расте. Затова с папила са „снабдени“ само растящите косми.
  • космено влагалище – клетки и колагенни влакна, които задържат косъма и не му позволяват да падне.
  • мускулни влакна – с тях космите „настръхват“.
  • мастни жлези – те създават и обновяват защитен филм по повърхността на косъма.
  • космен микробиом – бактерии, гъбички и акари, които живеят в космения фоликул и му помагат да функционира правилно.

Скалп – кожата по горната част на главата, където се намират космените фоликули, от които израства косата.

Видове космени фоликули

По тялото ни има милиони косми, но те образуват само три вида космени фоликули:

Терминален космен фоликул – произвежда пигментиран видим, дълъг косъм, дебел повече от 0,06 мм, съдържащ всички структури на космения фоликул. Такива са всички косми по скалпа и много от космите по тялото след пубертета.

Велус космен фоликул по тялото – произвежда непигментиран мъховиден, къс косъм, дебел по-малко от 0,03 мм, не съдържа медула и мускулни влакна, съдържа малка мастна жлеза. Такива са всички мъхчета по тялото.

Велус космен фоликул по лице, гърди и горна половина на гърба – произвежда непигментиран мъховиден, къс косъм, дебел по-малко от 0,03 мм, не съдържа медула и мускулни влакна, но съдържа големи, активни мастни жлези. Формира се след пубертета.

Динамика на космените фоликули

Космените фоликули са динамични структури, които зависят силно от общото здравословно състояние на тялото. Те се влияят силно от хормоните и цитокините в кръвта и тъканите около тях. Космените фоликули се обновяват ежедневно и в резултат на това космите растат. След период на  „много работа“, космените фоликули трябва да си починат. Затова, когато погледнем в кожата под микроскоп, ние виждаме, че някои космени фоликули са активни и произвеждат косъм, други са в почивка и нищо не правят (привидно), а трети са някъде между тези крайни фази на развитие. Научните термини, които използваме, за да обозначим тези „моментни снимки“ на динамичните космени фоликули са:

Анаген – фаза на непрекъснат растеж. Продължава няколко години по скалпа. Разделя се на шест подфази. Контролира се от последователно активиращи се гени, кодиращи локално отделяни цитокини, които контролират клетъчния растеж на космения фоликул. Активността на гените се повлиява от хормони, общи заболявания и епигенетични фактори (стил на живот – хранене, физическа активност и психоемоционално състояние).

Катаген – инволюция на долните 2/3 на космения фоликул по механизма на апоптоза – програмирана клетъчна смърт. Продължава около две седмици. Разделя се на 8 подфази. В края на катаген се оформя космено стебло, което е захванато чрез специфични структури за косменото влагалище. Оформя се телогенният косъм.

Телоген – фаза на „почивка“, при която има видим телогенен косъм, но той не расте. Продължава около 3 месеца за космите на скалпа.

Екзоген – фаза на активно отделяне на телогенния косъм и навлизане в анагенна фаза на космения фоликул. През тази фаза се отделят ензими, които разграждат белтъчните структури, задържащи телогенния косъм в кожата, и той може да отпадне при минимален механичен стимул – разресване на косата.

Космените фоликули по скалпа се разпределят според цикъла на растеж по следния начин:

Анаген – 85-90%

Телоген – 10-15%

Катаген – <1%

Терминология на болестите на космите

Една от най-честите причини за неразбирателство между хората е различният смисъл, който всеки влага в използваните думи и термини. Поради тази причина е добре да уточним терминологията, която медицината използва в диагностиката на заболяванията на космите.

  • ЕФЛУВИУМ е медицинското наименование на КОСОПАДА. Това е процес на ненормално увеличено окапване на косми от скалпа. Тоест косопадът е винаги болестен процес. Дължи се на промяна в динамиката на фазите на космените фоликули по скалпа. Най-често анагенната фаза се съкращава или прекъсва рязко. Последствието е увеличаване на количеството на телогенните за сметка на анагенните фоликули.
  • ХИРЗУТИЗЪМ наричаме постепенната трансформация на мъховидните велус косми във видими терминални косми при жени. Наблюдава се в зависещите от мъжки полови хормони области по тялото – лице, гърди, долна половина на гърба, гениталии и бедра.
  • ХИПЕРТРИХОЗА е увеличеното количество на видими косми по лицето и тялото. Може да бъде вродена или придобита. Парадоксална хипертрихоза наричаме засилването на видимото окосмяване след неправилна лазерна епилация.
  • МИНИАТЮРИЗАЦИЯ на космения фоликул – процес на трансформация на видимите терминални косми в мъховидни велус косми при андрогенната алопеция при мъже и жени. За разлика от истинските велус косми, миниатюризираните косми имат мускулни влакна.
  • АЛОПЕЦИЯ наричаме видимата загуба на косми по кожата. Принципно може да бъде два вида:
    • Нецикатрициална алопеция – загуба на космените стебла със запазване на космените фоликули. В този случай лечението може да доведе до възстановяване на окосмяването.
    • Цикатрициална алопеция – загуба на космените стебла заради изчезване на космените фоликули. За съжаление, този вид алопеция обикновено е окончателна. При такива пациенти насочваме лечението към прогресия на процеса с обхващане на нови области.

Най-често срещани заболяванията на скалпа

Когато тялото и психиката на човек не функционират нормално, ние наричаме това състояние “болест”. Болестите винаги засягат цялото тяло и психика, но обикновено има орган или тъкан, който страда най-много. Независимо от това, болестите се лекуват най-успешно, когато лекуваме цялото тяло и психика с акцент върху засегнатия орган или тъкан.

Космените фоликули са изключително динамични структури, които реагират много бързо, когато тялото и психиката ни не функционират нормално. Когато лекуваме само заболяването на космите, без да премахнем вътрешната причина за болестния процес, терапията е неуспешна или в най-добрия случай – частично успешна.

Сега ще разгледаме три от най-често срещаните заболявания на косата – различните видове косопад, оплешивяването от мъжки тип (което се среща и при жени) и кръговия косопад. Преди това отново ще уточним понятията, за да сме сигурни, че говорим на един език:

ЕФЛУВИУМ (косопад)

Ние намираме повече косми по възглавницата и мебелите. Забелязваме, че отпадат повече косми, когато разресваме косата си или когато я мием. Разликата с нормалното състояние е просто количеството – то е повече от това, което сме свикнали. Косопадът обикновено НЕ води до загуба на коса, но може да причини видимо разреждане на космите по скалпа. Когато се открие и премахне причината за косопада, косата се възстановява.

Причини за косопад:

Косопад в месеците след раждането или след спиране на кърменето. Причината за косопада след раждане обикновено е хормонална. По време на бременност хормоните „сгъстяват“ косата (хормоните удължават ненормално фазата на анаген – повече анагенни фоликули), а след спиране на кърменето косата се разрежда (рязко нормализиране на продължителността на анагена – повече телогенни фоликули). Косопадът след раждане може да бъде и недоимъчен (виж по-долу), защото организмът „пренасочва“ микро- и макронутриентите към детето при бременност и към кърмата през периода на кърмене.

Косопад вследствие на анемия. Много от анемичните състояния се съпровождат от косопад, но най-честата причина е желязодефицитната анемия. Тя се дължи на увеличено изразходване на желязото (хроничен болестен процес в организма) или на намален прием (недоимъчно хранене или болести на стомаха и червата с нарушена резорбция).

Косопад след инфекциозни заболявания на организма (включително COVID-19), протичащи със или без висока температура. По време на инфекциозни заболявания организмът ни има за основна цел справянето с инфекцията, заради което нормалната динамика на космения растеж се нарушава.

Косопад при тежки хронични заболявания – бъбречни, чернодробни, кръвни, белодробни, стомашно-чревни и други. Най-често се дължи на недоимък, свързан с основното заболяване.

Косопад след хирургични интервенции, свързани с обща упойка. Не е напълно ясно дали се дължи на медикаментите за обща упойка, кръвозагубата по време на операцията, стреса от случващото се, или на комбинация от всички фактори.

Косопад вследствие на промяна във функцията на щитовидната или паращитовидните жлези. Косопад може да се наблюдава както при повишена, така и при намалена функция на жлезите. Видът на косопада зависи силно от нивата на хормоните. При наднормени нива е един, при понижени нива е съвсем различен.

Косопад вследствие на недоимъчно хранене при различни видове диети с недостатъчен прием на макронутриенти (белтъчини) или микронутриенти (витамини, микроелементи). Много често вегетарианската или веганска диета се практикуват неправилно, което води до различни дефицити в организма.

Косопад след достатъчно продължителен прием на някои медикаменти – противозачатъчни и други хормонални, ретиноиди, хепарин, противогърчови, антитироидни, тежки метали, бетаблокери и др. Съществува база с данни с медикаменти, които имат потенциална възможност да причинят косопад. Тази информация се обновява ежегодно и се предоставя на лекарите, обикновено срещу заплащане.

Косопад вследствие на хроничен стрес. Тази тема е много обширна и не е предмет на настоящата статия. Важно е преди всичко да се дефинира понятието „стрес“ – позитивен и негативен. Може би още по-важно е, че когато става въпрос за психоемоционален стрес (един от многото видове), от основно значение е човешката реакция към стресовия стимул (събитието, причиняващо стрес), а не тежестта на стресовото „събитие“. Защото хормонален дисбаланс в организма (водещ до косопад и други заболявания) се формира вследствие на нашето отношение към събитието, а не от самото него.

Идиопатичен косопад наричаме състоянието, при което сме изключили (с прегледи, инструментални и лабораторни изследвания) изброените по-горе причини. В такива случаи се предприемат мерки, които нормализират стила на живот (психика, хранене, физическа активност и вредни навици) и се стимулира растежът на коса с клинично доказани методи.

Терапията на косопада включва три основни стъпки:

  1. Диагностика на състоянието. Първо трябва да се уверим, че става въпрос за ефлувиум. На второ място, трябва да открием причината за състоянието. Диагностиката се извършва с прегледи, инструментални и лабораторни изследвания.
  2. Терапия на причината за косопада. Често изисква съвместни действия с лекари от други специалности.
  3. Терапия на самия косопад. Провежда се с лекарства, медицински изделия и апаратура, за които имаме достатъчно научни доказателства. От една страна, трябва да сме сигурни, че те са ефективни, а от друга – че са достатъчно безопасни.

АНДРОГЕННА АЛОПЕЦИЯ

В началото андрогенната алопеция не е същинска алопеция. По-скоро наблюдаваме процес на постепенно изтъняване на космите в определени области по скалпа, заради което косата изглежда по-рядка. Постепенно космите изтъняват до степен на миниатюризация (виж в терминология). Миниатюризираните косми са мъховидни, непигментирани, подобни на велус косми. В тези стадии андрогенната алопеция може да се лекува успешно с медикаменти и лазерна терапия. Когато андрогенната алопеция продължи достатъчно дълго, космените фоликули изчезват напълно. В тези случаи единствената терапия е присаждане на коса.

„Загубата“ на окосмяването оформя типични за състоянието фигури по скалпа, които са различни при мъжете и жените. Към 70-годишната си възраст около 80% от мъжете и 50% от жените имат андрогенна алопеция. Медицината наблюдава този факт, както и появата на „старчески“ диабет, повишаване на артериалното кръвно налягане, инфаркта (сърдечен „удар“), инсулта (мозъчен „удар“), деменцията (оглупяването) и ги дефинира като „нормални и свързани с възрастта“.

Напоследък обаче се наблюдава „подмладяване“ на тези заболявания. Тоест те се срещат във все по-млада възраст. Този факт насочва изследванията на медицинската наука в друга посока. Оказва се, че не броят преживени години, а начинът, по който живеем живота си, е причина за голяма част от тези заболявания.

И преди да продължим по-нататък, е изключително важно да изясним един факт. Медицината няма за цел да вменява вина. Разбира се, никой не може да бъде виновен за заболяванията, от които страда. Лекарите не се стремим да прехвърлим отговорността за здравето на нашите пациенти върху техните рамене. Ние просто знаем, че най-ефективната терапия в медицината е етиологичната. Затова се стараем да идентифицираме причините, довели до заболяването, и да ги премахнем, за да позволим на организма да направи това, в което е най-добър. Да се самоизлекува. Лекарите ускоряваме процеса на възстановяване с подходящо лечение, за което знаем, че е ефективно и достатъчно безопасно.

Натрупват се все повече научни факти, че причината за голяма част от заболяванията е комбинацията от наследственост (генетична и епигенетична), съчетана с решенията, които ежедневно оформят поведението ни. Ние, лекарите, наричаме поведението на хората „стил на живот“. Оказва се, че начинът, по който мислим (позитивно или негативно), отговорът ни на стресовите ситуации (обуславящ хормоналните нива в организма), храненето (какво, колко и как се храним), физическата активност (активен спорт и достатъчно движение), достатъчният сън, вредните фактори, на които се излагаме (цигари, приемани с храната и въздуха химикали и др.), определят от какво ще се разболеем и колко рано ще се случи това. Това ново познание има потенциала да преобрази медицината през следващите години, като я насочи отново към лечение на целия организъм, а не на отделни органи и системи.

Оказва се, че андрогенната алопеция при мъже и жени също е свързана със стила на живот и нашата генетична и епигенетична наследственост. Особено когато започва в ранна възраст (преди 35 години), андрогенната алопеция
може да бъде ранен симптом на някои видове диабет, както и склонност към инфаркт, инсулт и деменция. Интересен научен факт е, че хормоналният дисбаланс, който се наблюдава при момчета и млади мъже с андрогенна алопеция, до голяма степен е сходен с хормоналните отклонения при жени с поликистичен овариален синдром и може да доведе до същите последствия, включително и безплодие.

Заради това е изключително важно да знаем, че андрогенната алопеция, особено при млади хора, не е просто козметичен проблем, който ще изисква трансплантация на коса, когато напредне. Ранната андрогенна алопеция е симптом на сериозни заболявания, които могат да бъдат предотвратени с промяна в стила на живот. Когато такава не е възможна или достатъчна, може да се прибегне до минимално медикаментозно въздействие.

Терапия на андрогенната алопеция

Когато имаме запазване на космените фоликули и те са само миниатюризирани, промяната в стила на живот, съчетана с подходяща терапия (миноксидил, хранителни добавки с клинично доказан ефект и лазерно стимулиране на стволовите клетки в кожата), дава отлични резултати и може да предотврати трансплантацията на коса, ако се започне навреме и се провежда адекватно.

Когато инструменталните методи на изследване покажат, че има необратима загуба на космените фоликули, единствената терапевтична възможност е трансплантацията на коса.

АРЕАТНА АЛОПЕЦИЯ (кръгова плешивост)

Ареатната алопеция (АА) е автоимунно заболяване, което e втората по честота нецикатрициална форма на алопеция след андрогенната, като засяга двама на всеки сто човека. При повечето му прояви косменият фоликул се запазва и успешното лечение може да възстанови окосмяването.

Заболяването засяга най-често скалпа, но може да засегне всяка окосмена част на тялото. Обикновено се наблюдава загуба на косми под формата на петна или по-рядко като разреждане на окосмяването. Засягането на тила под формата на ивица, както и на ноктите на дланите, са сигнали за по-неуспешна терапия и по-голяма вероятност за повторна поява.

Причините за ареатната алопеция не са напълно изяснени. Понякога е последствие на хронична нелекувана инфекция. В тези случаи успешното лечение на инфекцията води до повторно израстване на коса. Често се наблюдава при деца с атопична диатеза – склонност към прояви на атопичен дерматит, сенна хрема и бронхиална астма. Понякога се съчетава с други автоимунни заболявания, като автоимунния тиреоидит на Хашимото. Успешното лечение на тези заболявания не винаги води до повторно израстване на коса.

Ролята на стреса в появата и терапията на ареатната алопеция предизвиква все още спорове. Напоследък се натрупват все повече доказателства, че тъканите реагират с неврогенно възпаление на различни форми на хроничен стрес. Космените фоликули са също много чувствителни на невроендокринните хормони, увеличаващи се при хроничен стрес.

Установена е едновременна поява на ареатна алопеция при съпрузи, преживяващи стресово събитие. Всички изследвания показват категорично, че хроничната тревожност и клинично проявената депресия са значително по-чести при пациенти с ареатна алопеция.

Поради изброените причини откриването и адекватната терапия на хроничния стрес (под формата на психотерапия или практикуване на различни варианти на осъзнаване на реалността, променящи възприятието към стресовите стимули) помагат значително за успешното лечение на заболяването.

Традиционната медицина разполага с различни методи на ускоряване на космения растеж. Терапията на ареатната алопеция не трябва да бъде на всяка цена, защото все пак лекуваме един по-скоро козметичен проблем. Отговорност на лекаря е да препоръча най-добрата комбинация между ефективност и безопасност.

Най-общо за терапия на ареатната алопеция се използват следните методи:

  • Химични вещества, водещи до умерено раздразнение на кожата и стимулиране на космения растеж.
  • Медикаменти и медицински изделия, които ускоряват растежа и подобряват дебелината на космите.
  • Медикаменти за мазане, инжектиране или прием през устата, които повлияват възпалението около фоликулите.
  • Лазерна терапия за стимулиране на стволовите клетки и предизвикване на космен растеж.

Както и при андрогенната алопеция, така и при ареатната алопеция клиничните проучвания показват значителен ефект от Hair Restart, като пациентите са решили да продължат с поддържаща процедура на всеки 3 месеца.

 

ТУК Е ВАЖНО ДА СЕ ОТБЕЛЕЖИ, ЧЕ НА ПЛАКАТА ПО-БЛИЗО ДО ЧЕЛОТО Е ИНЖЕКТИРАН КОРТИКОСТЕРОИД И Е ПРАВЕН HAIR RESTART, А НА ДРУГАТА ПЛАКА ИМАМЕ САМО ИНЖЕКТИРАН КОРТИКОСТЕРОИД. ОЧЕВИДНО Е, ЧЕ КОМБИНАЦИЯТА ОТ ДВАТА МЕТОДА Е ЗНАЧИТЕЛНО ПО-ЕФЕКТИВНА ОТ КОРТИКОСТЕРОИДА, ИЗПОЛЗВАН САМОСТОЯТЕЛНО.

ЗА ГОРНАТА СНИМКА АКЦЕНТЪТ Е, ЧЕ ТОЗИ ЕФЕКТ Е САМО СЛЕД 3 ПРОЦЕДУРИ, КАТО Е НАЛИЦЕ ЗНАЧИТЕЛНО ПОДМЛАДЯВАНЕ НА КОСАТА – ТЯ Е ПО-ПЛЪТНА И ПО-ТЪМНА ОТ СЪСТОЯНИЕТО ПРЕДИ ТЕРАПИЯТА

HaiRestart®

Лазерната терапия на косопад и алопеции е добре позната в медицинската практика. Ефективността и безопасността на лазерното стимулиране на космения растеж са документирани в множество клинични проучвания.

Първоначално за стимулиране на космените фоликули са използвани ниско интензивни лазери и светодиодни устройства. Те са познати в практиката под формата на светещи каски и „гребени“, които се използват предимно в домашни условия. Всички те работят на принципа на фотобиомодулацията, чрез която се засилва метаболизмът в третираните тъкани. Въпреки че са безспорно ефективни и безопасни (при правилна употреба), те не успяха да се наложат. Причината за липса на ентусиазъм у потребителите е прекалено дългата и времеотнемаща терапия. Те трябва да се използват почти непрекъснато, като отнемат няколко часа всяка седмица. В противен случай, те не са достатъчно ефективни.

Терапията с високоинтензивните медицински лазери във фракселен режим на работа се базира на друг принцип. С тяхна помощ предизвикваме фототермична индукция на производството на растежни фактори и повишаване на кръвообращението в папилата на космения фоликул. Тези мощни устройства се използват в дерматологичните клиники. Употребата им често е болезнена, но по-важно е, че в третираната област косата трябва да бъде много къса. Освен това е налице и възстановителен период с наличие на корички в обработваната област. Изброените факти ограничават силно практическата им употреба.

Преди няколко години реномираният производител на медицински лазери „Fotona“ модифицират Er:YAG лазера на една от системите си по такъв начин, че той може да работи в импулсен режим, който комбинира двата принципа на работа. С помощта на тази терапия можем да стимулираме стволовите клетки на косъма по два начина в рамките на една процедура. Името на тази терапия е HaiRestart®.

HaiRestart® работи както на принципа на фотобиомодулацията, така и чрез отделяне на цитокини от пикови температури. От една страна, ние загряваме избирателно космените фоликули (не кожата) в третирания участък до около 43 градуса по Целзий за около 20 минути. Така стартираме фотобиомодулацията в тъканите. Успоредно с това постигаме и кратки пикови стойности от около 80-90 градуса по Целзий, но за много кратко време, което предпазва кожата и космите от изгаряне. Така предизвикваме синтез на цитокини, свързани с тъканното възстановяване. Комбинираното въздействие „рестартира“ стволовите клетки в космените фоликули. Те навлизат в анагенна фаза и започват да произвеждат плътни и тъмни косми.

Разбира се, теорията в медицината не е достатъчна и трябва да бъде потвърдена от практиката. Какво показват клиничните проучвания за HaiRestart®? Видимо подобрение на състоянието се наблюдава при 94% от изследваните пациенти с андрогенна алопеция, 81% от тях намират резултатите „много удовлетворяващи“, а 100% от пациентите са решили да продължат с поддържащи сесии поне веднъж на 3 месеца.

Терапията на андрогенна алопеция с HaiRestart се понася отлично, като пациентите отчитат единствено слаба „болка“ по време на терапията, която оценяват с „2“ по скала от 1 до 10, като „1 = няма никаква болка“. Пациентите в цитираното клинично проучване са проследени 12 месеца, като не са установени никакви странични ефекти. Поддържащата терапия с процедура веднъж на 3 месеца е достатъчна, за да задържи постигнатия резултат.

Важно е да се знае, че с HaiRestart® ние просто стимулираме присъщите на организма свойства на самовъзстановяване. В този смисъл, за да се прояви ефектът от терапията, е нужно време – около три месеца. Освен това резултатът зависи и от наличието на други заболявания, генетични особености и стил на живот (виж по-горе). Колкото по-здрав и по-млад (не на години, а биологично) е пациентът, толкова по-добър ефект можем да очакваме.

Тъй като това е лечение със светлина, която не е радиоактивна по своята същност, няма съществени противопоказания с изключение на обичайните – бременност, кърмене или тежки хронични заболявания, въпреки че няма нито медицинска логика, нито научна информация, потвърждаваща вредата от лазерната светлина при тези групи пациенти. Лазерната терапия с дерматологични лазери НЕ е противопоказна дори при деца.

Типичният курс на терапия включва 4-8 процедури през около 2 седмици. Ефективността на терапията и продължителността на ефекта зависи основно от премахването на основния проблем, довел до косопад или алопеция. Когато причината за състоянието е невъзможно да се отстрани или лекува и е налице видим ефект от лазерната терапия, може да се правят неограничен брой поддържащи процедури в зависимост от динамиката на процеса – най-често веднъж на 2-3 месеца.

HaiRestart® може да се комбинира и с инжекционни техники за стимулиране на космения растеж с клинично доказан ефект, като PRP (кръвни растежни фактори, т.нар. „вампирски лифтинг“), Jalupro и други. Ние не използваме мезотерапия, заради липсата на ясни медицински доказателства за нейната ефективност и безопасност.

Цената на процедурата се определя от изпълнителя. При нас цената зависи от обработваната площ (брой изразходвани импулси и време за работа) и обикновено варира между 100 и 350 лв. за процедура.

Заключение

Ние обичаме косата си, харесваме я, избираме подходящи шампоани и балсами, ходим на стилисти, грижим се за нея. Нека не забравяме, че състоянието на нашата коса зависи силно от нашето здраве. Нека обръщаме по-голямо внимание на нашите мисли и породените от тях емоции, на храната която приемаме, на тялото си, което просто копнее за движение. Нека просто се обичаме, като се грижим за себе си!