Факторите на околната среда могат да имат голямо влияние върху хода на болестния процес. За да се избегне обостряне е необходимо да се ограничи употребата на сапуни, органични разтворители (спирт, ацетон) и други изсушаващи кожата вещества. Ако въобще се използват сапуни, то би трябвало да са с минимална обезмазняваща активност и неутрално pH. За предпочитане е употребата на синтетични измивни продукти, така наречените синдети, които щадят водно-липидната мантия на кожата, като по-съвременните продукти дори я омазняват по време на измиване. Необходимо е да се има предвид, че перилните препарати също биха могли да дразнят кожата, поради което допълнителното изплакване след приключване на прането е задължително.
Особено голямо значение има щаденето на кожата на ръцете. Необходимо е да се избягват професии и хобита, при които е налице контакт с дразнещи вещества, прах, замърсители и топлина. При условие, че се налага често измиване, полагането на емолиент (омазняващ крем) след това е задължително. Не трябва да се забравя и носенето на предпазни ръкавици при контакт с потенциални иританти – измивни вещества, органични разтворители.
Ако изпотяването предизвиква сърбеж, би било удачно избягването на дейности, водещи до изпотяване. Необходимо е всекидневната дейност и почивка да протичат при постоянна температура (19-22°С) и влажност (45-55%). Облеклото трябва да е от бели памучни тъкани, като за предпочитане са свободните, неприлепващи към тялото дрехи.