Нокътни заболявания
Гъбичките по ноктите на дланите и стъпалата са често срещана инфекция, наблюдаваща се при хора, които са генетично предразположени към това заболяване. Причинява се предимно от дерматофити и значително по-рядко – от дрожди и плесени.
Заразяването става лесно, защото гъбичките, отговорни за инфекцията, се срещат често и са доста устойчиви на хигиенни и дезинфекционни мерки. Попадането им върху кожата става при посещения на басейни, сауни, хотели и други места, където хората обикновено ходят боси и се поддържа влажна среда. Обикновено един болен член на семейството е достатъчен, за да зарази и останалите, особено ако са предразположени. Директното заразяване на ноктите става при използване на замърсени инструменти при педикюр, маникюр или просто при изрязване на ноктите.
Предразполагащи фактори за инфекцията са хронични травми (спорт, носене на тесни обувки с висок ток, спускане по стръмни склонове и др.), внезапни травми с кръвоизливи под ноктите, както и заболявания, които намаляват общия имунитет (диабет, анемия, трансплантация на органи и др.).
Промените, които насочват към гъбична инфекция по ноктите, са изменения в цвета на ноктите, задебеляване, деформация, нарушен растеж и др. Доказването на инфекцията става по време на преглед при дерматолог чрез микроскопско изследване и/или посявка.
Лечението на гъбичките по ноктите не е лесно и успехът не е гарантиран. Обикновено, ако ноктите израстват достатъчно бързо, лечението е по-успешно. Колкото повече активности включва терапията на гъбичките по ноктите, толкова по-вероятно е да се постигне пълно излекуване. Лекуващият дерматолог и пациентът трябва да обсъдят:
- откриване и премахване на предразполагащите фактори;
- адекватна хигиенна грижа за стъпалата;
- отстраняване на болните участъци от ноктите – механично (самостоятелно или при педикюрист) или с помощта на лазер (за предпочитане, заради високата безопасност и прецизност);
- мазане с подходящи за конкретния случай препарати – избират се според причинителя (дерматофити, дрожди или плесени);
- медикаменти за прием през устата – съвременните препарати са значително по-слабо токсични в сравнение с по-старото поколение (Nizoral, Griseofulvin), понасят се нормално и не се налага да се приемат ежедневно. Ако пациентът приема други медикаменти, лекуващият дерматолог проверява взаимодействието им с избрания противогъбичен антибиотик. Продължителността на терапията се определя от лекуващия дерматолог, след оценка на състоянието на пациента, и продължава от няколко седмици до няколко месеца.
- Стимулираща лазерна терапия с NdYAG лазер. Ускорява ефекта на медикаментите, скъсява периода на терапията и намалява нуждата от хирургични мерки.
- Поддържащи мерки – след успешния край на терапията дерматологът изписва поддържаща терапия. Тя се налага поради голямата вероятност за повторна инфекция при индивиди, които са генетично предразположени.