Червени стрии
Стриите са участъци по кожата, в които имаме дефект в образуването на колагена, изразяващ се в поява на червени, хлътнали бразди, които изсветляват с времето. Появата им се дължи на фамилна предразположеност и хормонални въздействия (бременност, пубертет, хиперкортизолемия и др.), а не на преразтягане на кожата.
Различават се два вида стрии – червени и бели. Червените стрии (striae rubrae) представляват началния стадий от формирането на стриите, като на по-късен етап изсветляват и се разтеглят, трансформирайки се в бели стрии (striae alba). Ранният етап на формиране на стриите, докато са все още червени, може да бъде съпроводен от сърбеж, докато в по-късните етапи обикновено липсват симптоми.
Още информация
Стриите рядко са израз на здравословен проблем. Те представляват предимно козметичен дефект, който обаче силно влошава качеството на живот и самочувствието на своите притежатели. Засягат голям процент от хората – около 70% от подрастващите момичета и 40% от момчетата, както и около 80% от бременните жени. Това е и причината пациентите все по-често да търсят решение на този проблем.
Рискови фактори за поява на стрии са: фамилна предразположеност, рязко покачване на тегло, бременност, продължителна употреба на локални и системни кортикостероиди.
Лечението на стриите е изключително трудно. Използването на козметични продукти за стрии има главно успокояващ пациента ефект. Единствените медикаменти, които имат доказан ефект, са локалните ретиноиди, които водят от слабо до умерено подобрение, и то след не по-малко от една година редовна употреба.
Единствената действаща терапия за червени (нови) стрии е използването на васкуларни лазери или IPL машини, като най-ефективен и безопасен е PDL (Pulsed Dye Laser).
Ефектът от лазерните процедури може да се засили с аминокиселинна заместваща терапия под формата на хранителна добавка и/или инжектиране в засегнатата област.
За постигане на ефект са нужни поне 6 процедури през две седмици, като резултатът от терапията зависи силно от способността на организма да синтезира нов колаген. Тази способност се определя от здравословното състояние и от биологичното остаряване на организма.