Червени образувания
Червените образувания по кожата, които често пациентите наричат червени бенки, са всъщност сенилни или чери ангиоми. Те се формират вследствие на локално разрастване на повърхностни капиляри и са изключително често срещани при хора след 30-годишна възраст, а след 40 броят им значително се увеличава. От медицинска гледна точка те са доброкачествени образувания, които представляват козметичен дефект и не крият риск за здравето на своите притежатели. Наблюдават се по кожата на тялото и по-рядко по крайниците, шията, лицето и скалпа, под формата на пъпчици с куполообразна форма и червен, син или виолетов цвят. Размерът им варира, но обикновено са не по-големи от няколко милиметра.
Диагнозата не е трудна и се поставя на базата на клиничен и дерматоскопски преглед.
Още информация
Като доброкачествени образувания, които не представляват риск за здравето, сенилните ангиоми не е необходимо да бъдат третирани. За пациентите, които ги възприемат като естетичен проблем, е важно да знаят, че премахването им е възможно, безболезнено и бързо, но обикновено се извършва периодично (например веднъж годишно) поради факта, че се появяват нови.
Съществуват различни методи за премахване на ангиомите – криотерапия, електрокоагулация, терапия с васкуларни лазери. Тъй като терапията се извършва по козметични съображения, трябва да се избират най-безвредните методи, които са с минимален риск от формиране на белези:
1. Лазерната терапия с Pulsed Dye Laser е ефективна и безопасна, но понякога изисква повече от една процедура за премахване на по-големи сенилни ангиоми. Най-подходяща е за работа в окосмени зони, защото не въздейства върху окосмяването.
2. Лазерната терапия с Nd:YAG лазер е много ефективна. Премахването на ангиомите става само с една процедура, но при по-големи образувания е възможно да се формира незначителен белег.