Хемангиоми
Кожните хемангиоми са вид доброкачествени „тумори“, изградени от разширени кръвоносни съдове в кожата, които често тревожат родителите и налагат консултация с лекар. В зависимост от вида, местоположението и големината кожните хемангиоми могат да се лекуват с медикаменти, с лазер, с комбинация от двете или изобщо да не се третират.
Още информация
Когато кожните хемангиоми са проявени още при раждането, се наричат “конгенитални”. С възрастта конгениталните хемангиоми могат да имат различна еволюция – да останат непроменени, да намалеят частично или да започнат бързо да изчезват. Терапията им е трудна и може да включва оперативно лечение, дерматологични лазери, някои медикаменти или комбинация от тези методи. За радост, конгениталните хемангиоми са много редки.
За разлика от конгениталните, инфантилните хемангиоми се развиват през първите месеци след раждането от видимо “здрава” кожа или от малко червено петънце. Те са много по-често срещани и обикновено, когато се говори за “хемангиоми”, се имат предвид инфантилни хемангиоми.
Еволюцията на инфантилните хемангиоми с възрастта на детето има типична периодичност. Обикновено в началото са малки и/или плоски, постепенно нарастват по размер и обем, след което започват да се “свиват” и постепенно “изчезват” в рамките на първите години от живота. Въпреки че описаната еволюция на инфантилните хемангиоми е типична, съществуват нюанси в периодичността, както и различия в смисъла на терминологията, използвана от лекари и пациенти. Например обратното развитие на инфантилните хемангиоми е типично, но не е задължително. Някои инфантилни хемангиоми остават непроменени дори и след 12-годишна възраст. От друга страна, “изчезването” на хемангиома никога не е тотално. Винаги остава белег, който зависи от много фактори. Навременното и адекватно лечение на инфантилните хемангиоми е от основно значение за минимизирането на белега, който остава след “изчезването” му.
За съжаление, в медицината липсва съгласие по отношение на терапевтичния подход при инфантилните хемангиоми. Много често родителите на деца с инфантилни хемангиоми са объркани, защото получават разнопосочни съвети от педиатри, хирурзи, дерматолози и лични лекари. Въпреки безспорната добросъвестност на консултиращите специалисти, понякога съветите им са ограничени от компетентността само в конкретната специалност. Затова лечението на инфантилните хемангиоми е добре да се извършва от екип, включващ педиатър, дерматолог и детски (пластичен или съдов) хирург с достатъчна компетентност и опитност в тази област. Добре е лекарите в екипа да са в непрекъсната и динамична комуникация, за да осигурят най-добрата възможна грижа.
Най-общо казано, лечението на инфантилните хемангиоми според вида им може да се провежда по следния начин:
• Големи и/или бързо развиващи се и/или често кървящи инфантилни хемангиоми се лекуват от педиатри със системен пропранолол, в евентуална колаборация с хирурзи и дерматолози.
• Малките и/или плоски инфантилни хемангиоми се лекуват обикновено от дерматолози с опит в терапията с дерматологични лазери.
• Много малките инфантилни хемангиоми могат да се оставят и без лечение.
• Белезите след инфантилни хемангиоми се лекуват от дерматолози с опит в терапията с дерматологични лазери, в евентуална колаборация с пластични хирурзи.
За съжаление, съществуват много ирационални страхове от употребата на дерматологични лазери в лечението на инфантилни хемангиоми както сред пациенти, така и сред лекари с недостатъчна квалификация в тази специфична област на медицината. Добре е да се знае, че употребата на дерматологични лазери при бебета и деца с инфантилни хемангиоми почива на множество научни публикации по въпроса с ясно дефинирани дозировка, показания и противопоказания. Без да бъдат панацея, дерматологичните лазери са ефективен, безопасен и понякога незаменим инструмент в ръцете на подготвения дерматолог както за лечение на инфантилните хемангиоми, така и на белезите след преминаването им.