Пърхот
Пърхотът е състояние, което всеки човек е имал поне веднъж през живота си. Може да засегне хора от всяка една възраст, от кърмачета до възрастни хора. Въпреки че не е сериозен здравословен проблем, често създава притеснения и дискомфорт. Разбирайки какви са симптомите, причините и лечението, пациентите биха могли да бъдат успешни в контролирането на състоянието.
Пърхотът може да се изрази под формата на ситни, едва забележими залющвания или по-едри, видими с просто око, белезникави или мазни и жълтеникави люспи по кожата на скалпа. При интензивно залющване може да бъде забелязан дори по дрехите, което често е причина за неудобство и нарушаване на качеството на живот на пациента.
Още информация
Причините за появата на пърхот могат да бъдат различни, но ще разгледаме най-често срещаните.
1. Себореен дерматит. Това е най-честата причина за появата на пърхот. Себорейният дерматит засяга предимно участъци с по-голямо количество мастни жлези, като например скалпа. В някои случаи може да засегне зони по кожата на лицето, както и тялото. Основните симптоми са: поява на мазни, жълтеникави люспи, зачервяване, сърбеж. При изразени симптоми е необходимо да потърсите помощ от специалист дерматолог, който да Ви насочи към правилната терапия и да Ви даде насоки за правилния стил на живот.
2. Микроорганизми. Смята се, че един вид гъбичка, наречена Pityrosporum ovale, може да доведе до появата на пърхот. Тази гъбичка е част от нормалната микробна флора на кожата. При увеличаване на нейното количество извън рамките на нормата се появяват симптомите.
3. Суха кожа. При изразена сухота също може да се наблюдава пърхот, но тогава залющването е много по-ситно и обикновено люспите не са мазни и жълтеникави.
4. Кожни заболявания. Скалпът може да бъде засегнат от заболявания като псориазис или екзема. При тези състояния се наблюдава залющване, което може да имитира пърхот, но в повечето случаи то се изразява с по-големи белезникави люспи, зачервяване и интензивен сърбеж. Много рядко проблемът може да засяга целия скалп, в повечето случаи е локализиран.
5. Неправилна грижа за скалпа. Понякога използването на различни козметични продукти би могло да предизвика възпаление на скалпа, което да се прояви със зачервяване и залющване или само със залющване.
6. Други фактори. Смята се, че диета, богата на бързи въглехидрати, засилва мастната секреция, което потенцира развитието на себорея. Хроничният стрес предизвиква хормонален дисбаланс, което също засилва активността на мастните жлези и може да доведе до симптоми.
Всяко едно от гореизброените състояния би могло да бъде подобрено с помощта на правилна грижа. В някои случаи, когато имаме силно изразени симптоми, е необходимо да се извърши преглед от дерматолог, който да уточни първоизточника на Вашия проблем. При необходимост лекарят ще Ви предпише подходящ лечебен шампоан и/или лосион, който да подпомогне премахването на активния възпалителен процес. Повечето състояния изискват адекватна профилактична грижа, която да служи като превенция срещу чести рецидиви.
Имайте предвид, че в голям процент от случаите кожните прояви са стимулирани допълнително от неправилния стил на живот. В тези случаи лекарят ще Ви насочи към нормализация на Вашите навици и воденето на здравословен начин на живот. Също така, лекарят може да прецени, в зависимост от Вашето състояние, необходимостта от назначаване на допълнителни кръвни изследвания, с цел изключване на метаболитен синдром, който би могъл да бъде отключващ фактор.
Разбирайки причините за появата на пърхот, бихте могли да постигнете по-добър контрол над Вашето състояние, без това да Ви създава дискомфорт. В случай на изразени признаци на пърхот, съпроводени от допълнителни симптоми или дискомфорт, е най-добре да потърсите специалист дерматолог, който да Ви помогне в лечението на проблема и поддръжката на резултата.