Променени бенки

Съществува мит, че бенките се делят на доброкачествени и опасни. Истината е, че всички бенки първоначално са доброкачествени (безопасни) образувания, в хода на възрастта обаче същите тези безопасни бенки биха могли да се променят поради различни фактори. Съществуват определени структурни изменения в бенките, които трябва да са налични, за да може специалистът да различи доброкачествена от съмнителна или дори злокачествена бенка (меланом).

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

За да сте сигурни, че вашите бенки са доброкачествени и нямате такива, които да са се променили негативно, е редно да извършвате ежегодно преглед на всички бенки по тялото си от лекар дерматолог. По този начин, ако има начален активен процес, той би могъл да бъде идентифициран от специалиста в ранен стадий, преди да са настъпили последващи усложнения.

Бенките могат да се превърнат в проблемни поради различни причини. Основните са генетична предразположеност и/или вредни въздействия на околната среда. Основните фактори, които могат да Ви поставят в рисковата зона за развитие на меланом, са следните: ако имате рижава коса и светли очи, изгаряне в детска възраст, Ваш родственик е имал/има меланом, ако имате лична история за меланом, наличие на повече от 30 бенки по тялото Ви, вродени бенки с размери над 5 см.

Кои са основните промени в развитието на бенките, които трябва да бъдат проследявани? Съществува скала, според която има няколко показателя, които се отчитат, за да се разбере дали бенката е доброкачествена, или злокачествена. Скалата се нарича ABCDE, като на всяка дума от абревиатурата отговаря определен признак:

А (asymmetry)- доброкачествените бенки са симетрични, обикновено кръгли или овални. Рисков признак е, ако двете половини на образуванието изглеждат асиметрично.

B (border)- при доброкачествените се наблюдават ясни, добре ограничени граници, докато при злокачествените границите са неясни или разляти.

C (color)- цветът на бенките, които не са проблемни, е равномерен и се състои обикновено от един нюанс. Ако забележите няколко нюанса на един цвят или рязка промяна в цвета на бенката, то тя е редно да бъде прегледана от специалист.

D (diameter)- доброкачествените бенки имат тенденция към постепенно увеличаване на размерите си с развитието на тялото. Всяко рязко увеличаване на размера е съмнително.

E (evolution)- ако бенката започне да еволюира с наличие на всички останали гореизброени промени, това е признак за рискова активност.

Работа на дерматолога:

1. Клиничен и дерматоскопски преглед на бенки, с цел определяне дали бенката е доброкачествена, или злокачествена.
2. Определяне необходимостта от премахване на бенката.

Работа на пациента:

1. Профилактично преглеждане на всички образувания по кожата на тялото веднъж годишно.

2. Обръщане към лекар специалист при всяка рязка промяна във форма, размер или цвят на бенка.

3. Стриктна фотопротекция с кремове, съдържащи spf 50+.

4. Предпазване на тялото с помощта на дрехи, шапка с широка периферия, очила, фотопротективно облекло.

5. Избягване активно излагане на слънце, особено през летните месеци в часовете с най-силно слънцестоене, а именно между 11 и 16 часа. Не изгаряйте!

Редовното проследяване на бенки е част от правилната грижа за здравословното състояние на човек. Ранното откриване на проблема е пътят към успешното лечение.

 

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Стажант - лекар

Стара Загора

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар