Молуски

Молуските са често срещани кожни вирусни образувания. Причинителят е вирусът Molluscum contagiosum, част от семейство поксивируси. Вирусът предизвиква появата на малки, плътни, розови или с цвета на кожата образувания. Най-често разпространен е сред деца. Но е възможно и възрастни хора да се заразят с вируса. Заразяването става при контакт със заразени повърхности, а при възрастни хора е възможно и предаване по полов път. При наличие на образувания, редно е да потърсите специалист, който да ги премахне, за да се предотврати тяхното разпространение.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Разпространението на вируса се осъществява най-често при допир с кожата на човек, който има молуски, или при допир на вече заразени повърхности – предмети, дрехи, кърпи. Спортуващите се заразяват при практикуването на контактни спортове, използването на общи уреди или обща екипировка. По време на полов контакт може да се заразите, ако интимният Ви партньор има молуски в интимната област. При децата заразяването обикновено става по време на игра. Ако вече имате образувания, е възможно те да бъдат разпространени по други части на тялото чрез докосване, чоплене, травмиране или разраняване по време на бръснене.

Инкубационният период на вируса е средно между 2 седмици и 6 месеца, затова е редно да наблюдавате кожата си за поява на нови образувания в рамките на няколко месеца.

Чести предразполагащи фактори за заразяване с вируса са: суха кожа, атопичен дерматит, имунен дефицит или декомпенсирани автоимунни заболявания.
Молуските притежават специфични клинични белези и разпознаването им от специалист дерматолог става бързо и лесно. Те са асимптоматични, дискретни, плътни образувания с цвета на кожата или розовеещи, с гладка повърхност. Размерите им могат да варират от глава на карфица до грахово зърно.

Добрата новина е, че молуските могат да бъдат отстранявани. Обикновено изчезват в рамките на една процедура. Могат да бъдат премахвани по няколко начина:

1. PDL лазер – при този метод имаме възможност за прецизна работа върху образуванията, като те не се изгарят, следователно рискът от сформирането на белези е значително редуциран. При този метод целим унищожаване на кръвоносните съдове, които хранят образуванието. Обикновено след обработка образуванията са сини за няколко дни до една седмица, а молуските постепенно намаляват размерите си и изчезват.

2. CO2 лазер- прецизна обработка, в зависимост от размера на образуванията. След премахването, на мястото на отстранените образувания се сформира малка коричка, която отпада за няколко дни до седмица. Рядко могат да се наблюдават остатъчни белези.

3. Електрокоагулация- представлява изгаряне на образуванията. При този метод имаме дълбоко загряване на тъканите, поради което понякога е възможно отново образуване на остатъчни белези.

4. Криотерапия- недостатъкът на този метод е липсата на възможност за прецизност. Освен това след обработка се наблюдават разранявания, които могат да доведат до трайни белези.

5. Препарати за локално приложение. За съжаление, в повечето случаи не водят до пълно отстраняване на образуванията и често са причина за раздразнение в околната кожа.

Изборът на метод за премахване на молуските зависи от възрастта на пациента, броя, големината и локализацията на образуванията. Вашият дерматолог ще ви насочи към най-подходящия за Вас метод за отстраняване.
Въпреки вирусния си характер, молуските са доброкачествени и безсимптомни образувания. В повечето случаи са само козметичен дефект. Благодарение на съвременните методи за тяхното премахване, това може да стане много бързо, лесно и без особен дискомфорт за пациента.

 

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Албена Христозова
Д-р Албена Христозова

Д-р Албена Христозова

Стажант - лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар

Жени Симеонова
Жени Симеонова

Жени Симеонова

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование

Антония Косева
Антония Косева

Антония Косева

Мениджър медицински специалисти без лекарско образование