Контактен дерматит

Контактният дерматит е възпалително заболяване, което се дължи на контакт на кожата с определени външни субстанции. Съществуват два главни вида контактен дерматит: алергичен и иритативен, като при двата механизмът на поява на клиничната картина е различен. Контактният дерматит е едно от най-често срещаните професионални заболявания на кожата. Състоянието причинява зачервяване, поява на ситни пъпки, сърбеж. Откриването и елиминирането на отключващия причинител е важна част от успешното лечение на възпалителното заболяване.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Контактният дерматит би могъл да имитира много други възпалителни заболявания, затова личната и професионална история на пациента понякога са ключови за поставянето на точната диагноза и откриването на причинителя. Съществува основна разлика между двата вида контактен дерматит.

При иритативния имаме директно увреждане на кожата от определена външна субстанция, тоест тя действа токсично на кожата. Типичен пример е мигновеното увреждане на кожата при досег с киселина. Алергичният контактен дерматит е резултат от имунна реакция към субстанция (алерген), която по принцип не е вредна, затова реакцията се появява 48-72 часа след експозиция на алергена. Най-разпространеният пример за алергичен контактен дерматит е този към никел.

Клиничната картина на контактния дерматит е вариабилна, тъй като зависи от вида контактен алерген или иритант, продължителността на контакта и възприемчивостта на пациента. При иритативния контактен дерматит в повечето случаи пациентът знае кой е основният причинител, тъй като реакция се появява веднага на мястото на контакта. Затова обривите са ясно очертани, с резки граници и са съпроводени от различно по степен зачервяване, придружено от мехури, гнойни пъпки, залющване и корички. Обривът е локализиран и не се разпространява.

Причинители могат да бъдат: физични фактори (УВ радиация, горещи, студени и механични фактори), химични агенти (киселини, растения, хранителни източници), фототоксични (вещества, които след контакт с кожата са изложени на УВ радиация), аерогенни иританти (дървени стърготини, прах, пушек). При алергичния контактен дерматит основната разлика е появата на късен обрив след контакта, който е локализиран, но има тенденция да се разширява и разпространява. Основните симптоми включват зачервяване, поява на ситни пъпки, подуване, в някои случаи е възможна появата на мехури.

В случаите на хронифициране кожата в засегнатата зона загрубява и се залющва. Типичен пример е реакцията към бижута заради съдържанието на никел в тях. Никел също може да бъде открит в катарами на колани, ципове или закопчалки. Друг тип алергени са парфюмите и ароматите в различни перилни препарати. Консерванти и аромати в козметични продукти също биха могли да доведат до реакция, макар и рядко. Нерядко срещана е сензитивността към някои медикаменти за локално приложение, като неомицин.

Трябва да се има предвид, че често видовете контактен дерматит могат да се припокриват, което прави трудно откриването на точната причина. Затова освен стандартните диагностични методи по време на прегледа, понякога се налага извършването на допълнителни тестове с цел откриване на конкретния алерген. В тези случаи се налага извършването на епикутанно тестуване, провокационни тестове, серум алерген специфични IgE тестове. Преди стартиране на лечение е редно откритият алерген да бъде напълно елиминиран или пациентите да избягват ежедневен контакт с него.

Медикаментозното лечение включва хидратиращи кремове за възстановяване на кожната бариера, както и противовъзпалителни такива, като кортикостероиди и калциево-невринови инхибитори. В редки случаи се налага системна терапия, когато проявите засягат цялото тяло. Имайте предвид, че пациенти, страдащи от нарушена функция на кожната бариера, като тези с атопичен дерматит, имат по-голям риск от развитие на контактен дерматит. Веднъж увредена, кожата може много по-лесно да засили чувствителността си към същия или друг алерген. Ето защо ранното лечение е от изключителна важност.

Пациентите, страдащи от контактен дерматит, е необходимо да бъдат добре обучени как правилно да се грижат за кожата си по време на активния период на обривите, след което трябва да знаят как и чрез какви мерки могат да се предпазят от съответния алерген. Дисциплината в грижата е изключително важна при пациенти, които са подложени на риск от ежедневни или професионални алергени. Ето защо прогнозата на контактния дерматит зависи както от откриването и избягването на алергена, от правилната лечебна и последваща грижа, така и от поведението на пациента, свързано с всички препоръки, дадени от неговия дерматолог.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар