Дефекти нокти

Дефектите по ноктите са честа причина за безпокойство и провокират пациентите да провеждат самолечение или да търсят консултация със специалист. Най-често пациентите вярват, че страдат от гъбична инфекция по ноктите и в общия случай, преди да се консултират с лекар, вече са провеждали терапия за такава, обикновено неуспешна. Истината е, че 90% от инфекциите на нокътя на палците на стъпалата в света се причиняват от гъбички, но нокътната патология е разнообразна и причините за дефектите по ноктите могат да бъдат многобройни. В повечето случаи самолечението води до забавяне на диагнозата и неблагоприятен резултат от последващи терапии.

Практическа информация
Практическа информация

Още информация

Най-общо можем да разделим причините за нокътните деформитети в 7 категории:

  •  Физиологични промени – обикновено се възстановяват напълно след известен период от време и не изискват специфична терапия. Пример за такива изменения са белите петънца по ноктите (leukonychia).
  • Вродени и наследствени заболявания на нокътния апарат – нокътните промени са видими още при самото раждане или се проявяват в ранна кърмаческа и детска възраст. В редки случаи диагнозата на някои от тези състояния може да се забави до по-късна възраст, когато симптомите се обострят, най-често в резултат от хронична механична травма или насложена инфекция.
  • Инфекции – могат да бъдат гъбични, бактериални или вирусни. Освен нокътя, обикновено са засегнати и околните тъкани. Бактериалните инфекции обикновено са остри, съпроводени от зачервяване, подуване и болка. Лечението е предимно медикаментозно, но за да бъде ефективно, е важно да има правилна диагноза и избор на терапия. Вирусните инфекции най-често са свързани с появата на около или поднокътни брадавици. Лечението им е трудно и нерядко може да доведе до трайна деформация на нокътната плочка. Гъбичните инфекции са една от най-честите причини за деформация на ноктите, поради тази причина са разгледани подробно в самостоятелна статия.
  • Дерматологични заболявания – промените на нокътните плочки могат да се развият като симптом на фона на различни кожни заболявания или да бъдат начална проява на такива. Най-често нокътни промени се наблюдават при псориазис, лихен планус, ареатна алопеция, атопичен дерматит и др.
  • Системни заболявания и промени, вследствие на ятрогения (промени, настъпили в резултат от проведено лечение или медицинска манипулация) – нерядко нокътните промени са симптом на системни заболявания – сърдечносъдови, заболявания на гастроинтестиналната система, хематологични заболявания, заболявания на дихателната система, бъбречни и др. Пример за ятрогенни нокътни увреждания са промените, които настъпват на фона на химиотерапия или фотоиндуцираната онихолиза (отпадане на ноктите) при терапия с Тетрациклини. Обикновено в тези случаи са засегнати ноктите на всички пръсти.
  • Тумори – различни доброкачествени и злокачествени тумори могат да засегнат нокътния апарат, предизвиквайки промени в цвета и/или текстурата на нокътните плочки. Голяма част от тези тумори произхождат от тъкани около нокътя, не от самия нокът, но го ангажират по съседство.
  • Травма – острите травматични увреждания и най-вече последствията от тях са честа причина за трайни деформации на нокътните плочки. В тази група се причисляват и травмите от самонараняване – онихофагия (гризане на ноктите).

 

Прегледът на ноктите трябва да бъде част от всеки дерматологичен преглед. Нокътните промени не трябва да бъдат подценявани, тъй като могат да бъдат признак както на безобидни проблеми, така и на сериозни здравословни проблеми и заболявания. Крайният резултат от терапията зависи от навременно поставената диагноза и правилно проведеното лечение.

За да се подготвите за преглед по ноктите, е необходимо те да бъдат без лак за нокти, а ако до момента сте провеждали някаква терапия, тя да бъде спряна за период от поне 2 седмици преди прегледа.

Медицински специалисти

Запознайте се с медицинския ни екип в областта.

Д-р Евгени Христозов
Д-р Евгени Христозов

Д-р Евгени Христозов

Специалист дерматовенеролог

Стара Загора

София

Д-р Александра Христозова
Д-р Александра Христозова

Д-р Александра Христозова

Лекар

София

Д-р Йорданка Ненкова
Д-р Йорданка Ненкова

Д-р Йорданка Ненкова

Дерматолог (в отпуск по майчинство)

Стара Загора

Д-р Ивелина Маринова
Д-р Ивелина Маринова

Д-р Ивелина Маринова

Лекар