Бенки
Бенките са едни от най- често срещаните доброкачествени образувания на кожата. Не съществува човек без поне една бенка по тялото си. Могат да се срещнат във всяка една възраст както при деца, така и при възрастни. Те могат да бъдат плоски или навдигнати, с цвета на кожата, синкави, червеникави, кафяви или черни. Могат да бъдат вродени, които се установяват още с раждането, но могат да бъдат и придобити в по-късна възраст. За съжаление, някои бенки могат да претърпят промени и да се превърнат в злокачествени.
Още информация
Бенките могат да бъдат наблюдавани при всички раси, но се смята, че са най- разпространени сред кавказката раса.
Причината за появата на бенките не е напълно изяснена. Смята се, че генетичната предразположеност на индивида определя какъв потенциал притежава той, за да образува бенки по кожата си, а фактори на околната среда, като ултравиолетова радиация, определят експресията на този потенциал.
При раждането обикновено се наблюдават единични бенки, след което те увеличават броя си с напредването на възрастта и достигат своя пик около 30-та година. След тази възраст броят на бенките започва да намалява, тоест те претърпяват обратно развитие.
Бенките имат естествена тенденция към увеличаване на размерите си, което трябва да става постепенно, с увеличаване на размерите на тялото. Съществуват състояния на организма, които отделно се свързват с допълнително увеличаване на размерите им, като например фазата на пубертета или по време на бременност при жените.
Бенките могат да засягат всяка една част от тялото на човека. Могат да се наблюдават не само по кожата на лицето и торса, но и по скалпа, гениталиите, нокътните плочки на ръцете и краката, по долната повърхност на стъпалата, както и по полулигавици и лигавици.
Бенките могат да бъдат премахвани поради медицински показания (промяна във форма, размер или цвят), често травмиране или козметични причини. В противен случай бенките е нужно само да бъдат наблюдавани. Най-правилният начин за отстраняването им е чрез хирургична интервенция от специалист дерматолог. Всяка една отстранена бенка подлежи на изследване в лаборатория от съответните специалисти. Внимание – бенки с лазер не се премахват!
Работа на дерматолога:
1. Клиничен и дерматоскопски преглед на бенки, с цел уточняване вида на бенката.
2. Определяне необходимостта от премахване на бенката по някоя от гореизброените причини.
3. Премахване на бенки – може да бъде извършено чрез манипулация, която води до отстраняване на образуванието на нивото на кожата, или чрез хирургично отстраняване в по-голяма област, изискващо поставянето на шевове.
Работа на пациента:
1. Стриктна фотопротекция с кремове, съдържащи spf 50+.
2. Предпазване на тялото с помощта на физични бариери- дрехи, шапка, очила, фотопротективно облекло.
3. Избягване активно излагане на слънце, особено през летните месеци в часовете с най-силно слънцестоене, а именно между 11 и 16 часа.
Противно на много мнения, бенките не са опасен проблем или недостатък на красотата, понякога те отразяват чара и характера на пациента, но трябва да бъдат стриктно проследявани. Всеки пациент е необходимо да извършва регулярни прегледи на всички бенки по тялото си веднъж годишно от специалист дерматолог.