Розацея
Розацеята е често дерматологично заболяване, засягащо между 5% и 20% от населението и причиняващо значително влошаване на качеството на живот. Основна причина за страданието е появата на обриви по лицето, което стигматизира пациентите. Червенината, пъпките, засиленото изчервяване и развиващото се с годините загрубяване на кожата са основните пречки за нормално общуване както в личен, така и в професионален аспект при страдащите от розацея. Засягането на очите, от друга страна, може да доведе до сериозни проблеми със зрението, ако не се приложи навременна терапия.
Напредъкът в клиничната и лазерната дерматология, както и биопсихосоциалният подход в терапията на розацеята помагат за постигането на отлични резултати, позволяващи на пациентите да живеят здрави и щастливи.
Още информация
Появата и развитието на розацеята са резултат от взаимодействието на два динамични и взаимодействащи си процеса. От една страна са унаследените генетични (непроменими) и епигенетични (променими) особености на пациента, а от друга – стилът на живот в трите му основни прояви – биологична, психична и социална.
Лечението на розацеята е продължителен процес, изискващ екипна работа между лекаря и пациента. Лекарят има по-леката задача. Той трябва да идентифицира отключващите и влошаващите заболяването фактори за конкретния пациент и да приложи най-ефективното и безопасно лечение за конкретния случай.
Всъщност пациентът върши основната работа в процеса на терапията. От една страна, той трябва да промени стила си на живот, като замества влошаващите състоянието навици с по-нормални, а от друга, да бъде стриктен и последователен в прилагането на предписаната терапия.
Работа на дерматолога
1. Идентификация на влошаващите розацеята фактори в живота на конкретния пациент и насоки за тяхната промяна. Уточняването на влошаващите фактори може да включи и лабораторни изследвания, и консултация с други специалисти.
2. Избор на терапия. Използваните медикаменти и дермокозметика са насочени в три основни посоки – възстановяване на бариерната функция на кожата, адекватна слънцезащита и акарицидна (убиваща демодексите) и/или противовъзпалителна терапия. Подходът е строго индивидуален при всеки пациент.
3. Лазерна терапия. Терапията с дерматологични лазери при пациентите с розацея има няколко основни цели:
a. Премахване на разширените капиляри. Използват се PDL, NdYAG, IPL и KTP лазери.
b. Намаляване на пристъпното изчервяване. Използват се PDL, NdYAG и IPL.
c. Противовъзпалително и акарицидно действие – PDL, NdYAG, Er:YAG и IPL.
d. Реструктуриращо действие при ринофима и загрубяла кожа – NdYAG, както и Er:YAG и CO2 в различни режими на работа.
Работа на пациента
1. Активна работа в посока нормализация на вредните навици, влошаващи заболяването.
2. Стриктно прилагане на предписаната терапия и активна обратна връзка в случай на непоносимост или влошаване.
3. Следване на предписаните лазерни процедури.
Лечението на розацеята не е лесно нито за пациента, нито за лекуващия дерматолог. Обикновено се изискват не по-малко от 6 месеца, за да се постигне над 90% подобрение. Бързината на настъпващия ефект зависи предимно (но не само) от терапевтичните умения и възможности на лекаря, докато продължителността на постигнатото се определя от ефективността, с която пациентът изключва влошаващите заболяването фактори от живота си.