Пигментации и татуировки

Кожните пигментации се определят като състояния, при които наблюдаваме петна, които са по-тъмни от нормалния цвят на кожата. Причината за съществуването им е струпване на пигмент, който оцветява по различен начин кожния участък, в който се намира. 

Понякога пигментът, отговорен за промяната на цвета, е с вътрешен произход – еумеланин, феомеланин, каротин, хемоглобин, билирубин и други. В други случаи пигментът попада в кожата отвън с целенасочено (декоративни татуировки) или при инцидент (травматични татуировки). 

Независимо от причината за появата им, съвременната дерматология лекува кожните пигментации с комбинация от медикаменти за мазане и дерматологични лазери. Обикновено се използват лазери с къс импулс (наносекундни Q-switched), лазери с много къс импулс (пикосекундни Q-switched), както и хибридни (наносекунден пакет от отделни пикосекундни импулси). 

 Въпреки че се е наложило мнението, че пикосекундните лазери са най-ефективни и безопасни, тъй като са най-съвременната (и най-скъпа) технология, истината е малко по-различна. Има заболявания, при които лазерите с къс импулс и особено хибридните машини превъзхождат по ефективност пикосекундните лазери заради много по-високата си мощност. Затова е добре една съвременна дерматологична практика да разполага и с двата варианта. 

Освен по продължителността на импулса дерматологичните лазери за терапия на нежелани кожни пигментации се различават и по цветовете, върху които могат да въздействат. Има такива, които са подходящи за тъмни и/или дълбоко разположени пигментации, и такива за светли и повърхностно разположени пигментации. 

В Lege Artis разполагаме с хибриден и пикосекунден лазер, с помощта на които можем ефективно и безопасно да въздействаме на всеки пигмент в кожата, независимо от дълбочината на разположението му.  

Важно!!! Както винаги в медицината, дозата е най-важна за ефективно и безопасно лечение. Ниската доза лазерна терапия е неефективна, докато високата доза или неправилно подбран лазер могат да имат обратен ефект и да влошат състоянието. Правилното дозиране на лазерната терапия, съобразено с конкретните особености на пациента, е задача на лекуващия дерматолог.