Акне – микрокомедони и лечението им с лекарства и процедури

Акне – микрокомедони и лечението им с лекарства и процедури
Статии

Споделете:

През последните години научните познания за акнето се развиват с огромна скорост. За съжаление те достигат трудно до неспециалистите, които запълват нуждата си от информация с по-достъпни, но за съжаление недостоверни източници. Псевдоинформираността по въпроси, касаещи здравето ни, води до грешни решения за нас или за близките ни, чиито последствия се проявяват по-късно и често по неочакван за нас начин.

Целта на тази статия е да предостави информация за успешния начин, по който трябва да бъде лекувано акнето в най-разпространените му форми.

Акне – микрокомедони и лечението им с лекарства и процедури

Още информация

През последните години научните познания за акнето се развиват с огромна скорост. За съжаление те достигат трудно до неспециалистите, които запълват нуждата си от информация с по-достъпни, но за съжаление недостоверни източници. Псевдоинформираността по въпроси, касаещи здравето ни, води до грешни решения за нас или за близките ни, чиито последствия се проявяват по-късно и често по неочакван за нас начин.

Целта на тази статия е да предостави информация за успешния начин, по който трябва да бъде лекувано акнето в най-разпространените му форми.

Къде се развива акнето?

Общоизвестен факт е, че акнето е заболяване на мастните жлези. Мастните жлези в кожата ни най-често са част от по-сложна структура, наречена космено-мастен фоликул. Идващото от латински наименование на тази структура е “пило-себацейна единица”. Както подсказва и името, космено-мастният фоликул съдържа мастна жлеза, косъм и някои други морфологични единици, които функционират свързано. Този факт е изключително важен, защото предполага, че хормоните ни най-често въздействат едновременно на всички структури в космено-мастния фоликул.

Ние разполагаме основно с три вида пило-себацейни единици в кожата си. Акнето засяга само един от тези три вида, а именно космено-мастния фоликул, изграден от голяма и разклонена мастна жлеза и фино и тънко косъмче. Съвсем логично е да предположим, че факторите, активиращи мастните жлези в тези пилосебацейни единици, биха стимулирали и прилежащия косъм. Казано по друг начин – всичко, което засилва омазняването на кожата, най-често засилва и окосмяването в същата област. И обратно.

Пилосебацейните единици, в които се развива болестният процес при акнето, са разположени в определен области на тялото. Естествено това са областите, в които се развива и акнето – лице, шия, гърди и горна половина на гърба. Появата на акне в други региони на тялото не е невъзможно, но винаги е симптом за по-тежко протичане на акнето.

Защо се развива акнето?

Медицината не е разгадала напълно болестния пъзел на акнето. Все пак има много неща, които знаем със сигурност. Преди всичко е кристално ясно, че формата и тежестта на акнето при всеки човек е резултат от два фактора – наследственост и начин, по който я използваме. Казано по друг начин, ако родителите на едно дете са боледували от акне, но то води стил на живот, който избягва провокиращите заболяването фактори, най-вероятно няма да развие заболяването или то ще се появи в лека и бързолечима форма. Разбира се, валиден е и обратният вариант – родители с нормална кожа могат да имат дете с акне, ако начинът му на живот отключи гените за акне, които са били заключени при родителите. Гените могат да бъдат нашата съдба само ако им позволим.

Разбира се, да лекуваме вече появило се акне само с повърхностна промяна на начина на живот, е по-скоро наивно. За да имаме успех, е нужна активна терапия с лекарства за мазане и евентуално за прием през устата. Честа грешка е козметичната грижа да се бърка с медикаментозната терапия. Много пациенти с акне използват правилна козметика и променят стила си на живот, но постигат само обезкуражаващи резултати. Нека да бъде напълно ясно – основното лечение на вече появило се акне става с лекарства за мазане и евентуално за прием през устата, предписани от дерматолог. Промяната в стила на живот и правилната козметика имат за цел да скъсят максимално периода на лечение с лекарства и да задържат постигнатия ефект след тяхното спиране.

Как да лекуваме ефективно акнето?

Няма универсално лечение, което да бъде ефективно при всяка форма на акне и при всеки пациент. Все пак има общи правила, които е добре да се знаят от пациентите. Съвременната дерматология се стреми да избягва употребата на антибиотици за мазане или прием през устата в лечението на акнето. Когато все пак тяхната употреба е неизбежна, те винаги трябва да бъдат използвани в съчетание с лекарства, които въздействат на най-важния обрив при акнето – микрокомедона.

Не познавам пациент с акне, който да харесва черните точки по лицето си, наречени отворени комедони. Всъщност те не са толкова неприятни, защото не са толкова опасни и се лекуват много лесно. Малко пациенти обаче обръщат внимание на доста по-проблемните и далеч по-трудните за терапия затворени комедони. Именно от затворените комедони започват развитието си много от дълбоките обриви, които често преминават с белези. В практиката си обаче не съм срещнал пациент, който да е запознат с най-важния комедон – микрокомедона. Причината за това е проста – той не се вижда.

Микрокомедоните са от огромно значение, защото се смята, че от тях започват всички други обриви при акнето: от отворените и затворените комедони, през червените и гнойните до дълбоките болезнени възли и уплътнения. Затова няма успешно лечение на акнето, ако то не включва ефективно въздействие върху микрокомедоните.

Всъщност микрокомедоните са запушени мастни жлези, които все още не са се уголемили достатъчно, за да се видят с невъоръжено око или с лупа. Микрокомедоните могат да се видят и изследват само с микроскоп. Смята се, че при пациент с акне на всеки квадратен сантиметър от засегнатата (видимо здрава) кожа съществуват около 400 микрокомедона. Приблизителната площ на лицето на възрастен човек е около 600 см2. Това означава, че всеки пациент с акне разполага с 240 000 микрокомедона по лицето си, готови във всеки удобен момент да се развият във видими обриви.

Историята за появата на микрокомедоните е много интересна. В каналчето, откъдето изтича секретът на всяка мастна жлеза в кожата, има стволови клетки. При естествени условия те са източникът, откъдето непрекъснато се обновяват клетките, изграждащи нормалната мастна жлеза. Съществуват обаче фактори, които объркват стволовите клетки на мастните жлези и ги карат да произвеждат вроговяващи се клетки, наречени кератиноцити. Когато се натрупат достатъчно кератиноцити, те запушват мастната жлеза и я превръщат в микрокомедон.

Определянето на микрокомедоните като първична промяна в кожата, която стартира всички други обриви при акнето, е изключително важно, защото определя и успешната терапия на заболяването. Всяко ефективно лечение на акнето трябва да съдържа концепция за намаляване на микрокомедоните в кожата. Затова, когато са предписани лекарства за мазане, те ВИНАГИ трябва да се прилагат върху цялата засегната област, дори върху видимо здравата кожа. Защото тя е само видимо по-здрава. Всъщност е изпълнена с потенциални обриви под формата на микрокомедони.

Имат ли място козметичните процедури в лечението на акнето?

Добре е да споменем и козметичните интервенции в лечението на акнето. Най-често те се изразяват в механично почистване на черните точки и крайно неправилното пробиване и изстискване на белите „точки“, които са всъщност затворени комедони. Няма да споменавам по-агресивните подходи, излизащи извън регламентираната компетентност на козметичните услуги.

Без всякакво съмнение правилно подбраните козметични процедури могат значително да ускорят подобрението при повечето пациенти с акне. За да се случи това, е нужно да се спазят две условия. Първото е козметичните процедури да бъдат съобразени по агресивност и честота с използваното от пациента медикаментозно лечение. Второто важно условие е козметичните процедури да бъдат насочени и към въздействие върху микрокомедоните. В този смисъл най-удачни са козметичните апаратни въздействия – ултразвуково или хидро-вакуумно почистване на лицето, както и приложение на повърхностен химичен (не механичен) пилинг.

Какво да направим, за да се излекуваме по-бързо и завинаги?

Всъщност обаче много по-интересният въпрос е защо се формират микрокомедоните. Ако знаем какво формира микрокомедоните, ние ще знаем какво да направим, за да не се появи акнето, вместо да го лекуваме впоследствие. И въпреки че медицинската наука няма все още пълния отговор на този въпрос, ние знаем, че микрокомедоните се образуват заради хормонални и токсични стимули.

Един от основните хормони, които са отговорни за появата и тежестта на акнето, е инсулинът. Инсулинът провокира и влошава акнето по разнообразни начини, за които може (и трябва) да се напише отделна статия. Той действа както самостоятелно, така и като увеличава нивата на активните мъжки полови хормони. По-важното е да знаем, че основните две причини за високите нива на инсулина в организма ни са небалансираното хранене (прием на сладки храни и напитки, както и консумацията на бял хляб, бял ориз и картофи) и недостатъчният спорт и движение (които са две различни неща – човек може да се движи достатъчно, но да не спортува и обратно).

Друга важна група хормони, които провокират и влошават акнето, са стресовите хормони – кортизол и катехоламини. Смята се, че хроничният декомпенсиран стрес в семейството, в училище или на работа е изключително важен фактор в тежестта и развитието на акнето. Освен самостоятелно, най-вероятно хроничният стрес влошава акнето и защото допълнително повишава нивата на инсулина. Важно е да се знае, че хроничният стрес не е нито задължителен, нито неизбежен. Една от най-ефективните и достъпни мерки, намаляващи значително хроничния стрес, е пълноценният осемчасов сън всяка вечер. Дори една вечер недоспиване вдига нивата на хроничния стрес за няколко дни след това, дори да си отспим. Представете си какво се случва с организма ни, ако непрекъснато си недоспиваме…

От токсичните стимули, водещи до появата на микрокомедони, си струва да споменем цигарите. Налице са достатъчно данни, които потвърждават, че както „стандартните“, така и електронните цигари предизвикват, влошават и затрудняват лечението на акнето.

В заключение

Искрено се надявам изложените в статията факти да улеснят както пациентите, така и лекуващите ги лекари в трудния процес на лечение на това толкова неприятно и въздействащо на самочувствието заболяване.

Съвсем целенасочено в статията не е засегната лазерната терапия на акне и оставащите белези. Това е дълга тема, която си струва да бъде разгледана в друга публикация. Очаквайте я скоро…

Свързани услуги

Червени състояния

Червени състояния

Червенината по кожата се дължи на наличието на множество малки разширени капилярчета. Обикновено те са толкова тънки, че човешкото зрение не може да ги разграничи като отделни нишки и ги възприема като хомогенен червен цвят. Червенината по кожата винаги е симптом на възпаление – остро или хронично. Затова и адекватното лечение е свързано с откриване и по-възможност елиминиране на причината за това възпаление.

Терапия на акне с RF

Терапия на акне с RF

Всяка форма на акне трябва да се лекува холистично. Медикаментозното и лазерното лечение, медицинската козметика и отстраняването на влошаващите заболяването фактори от стила на живот са еднакво важни за крайния успех на терапията.

Терапия на акне с IPL

Терапия на акне с IPL

Всяка форма на акне трябва да се лекува холистично. Медикаментозното и лазерното лечение, медицинската козметика и отстраняването на влошаващите заболяването фактори от стила на живот са еднакво важни за крайния успех на терапията.

Терапия на акне с PDL лазер

Терапия на акне с PDL лазер

Всяка форма на акне трябва да се лекува холистично. Медикаментозното и лазерното лечение, медицинската козметика и отстраняването на влошаващите заболяването фактори от стила на живот са еднакво важни за крайния успех на терапията.

Терапия на акне с Er:YAG лазер

Терапия на акне с Er:YAG лазер

Всяка форма на акне трябва да се лекува холистично. Медикаментозното и лазерното лечение, медицинската козметика и отстраняването на влошаващите заболяването фактори от стила на живот са еднакво важни за крайния успех на терапията.

Терапия на акне с Nd:YAG лазер

Терапия на акне с Nd:YAG лазер

Всяка форма на акне трябва да се лекува холистично. Медикаментозното и лазерното лечение, медицинската козметика и отстраняването на влошаващите заболяването фактори от стила на живот са еднакво важни за крайния успех на терапията.

Почистване на лице

Почистване на лице

Гените и начинът ни на живот влияят върху това, как остарява кожата ни. Професионалната грижа за кожата в съчетание с балансиран, здравословен начин на живот допринасят съществено за забавяне темпа на стареене. Изглеждаме и се чувстваме по-млади по-дълго време!

Почистването на кожата е минималната грижа, която можете да полагате за нея ежемесечно. Тя е гръбнакът за по-нататъшни успешни терапии, които Вашият козметик включва във времето според индивидуалните Ви нужди.