Как можем да познаем кожата с увредена бариерна функция? Отговорът е много лесен – тя не изглежда нормално. Понякога е суха – повърхността ѝ не е гладка и леко влажна, а по-скоро е покрита с фини люспици, които дори могат и да се лющят при по-интензивно поглаждане с длан. При други хора е прекалено мазна, пореста и зачервена. Червенината по кожата е винаги симптом на възпаление. А възпалението в кожата не е нормално.
Зле изглеждащата кожа не е просто козметичен проблем, тя е болна кожа, защото е увредена бариерната ѝ функция. Сухата кожа е много по-лесно ранима и с готовност боледува от екземи, инфекции и други възпаления. Червената кожа старее по-бързо и боледува по-често. Но една от най-важните бариерни функции, които зле изглеждащата кожа губи, е имунологичната бариера.
Влошената бариерна функция на най-повърхностния слой на епидермиса не ограничава вредата само до външните слоеве на кожата. Съществуват научни данни, че епидермисът и дермата си общуват постоянно чрез паракринна секреция, осъществявана от много малки молекули като например стратифина. Изсушаването на епидермиса води до влошаване на функцията на фибробластите в дермата и те произвеждат по-малко и по-дефектни молекули – колаген, еластин и хиалуронова киселина са сред най-известните.
Затова можем смело да твърдим, че изсушаването и/или хроничната червенина по кожата са едни от най-преките пътища към преждевременното ѝ остаряване и много други болести. А как можем да предпазим кожата си от изсушаване? Тук новината е много добра – хидратацията на епидермиса е предимно домашно занимание, за което не се изискват скъпи продукти и процедури, а просто адекватна хигиенна грижа.
Какво влагам в понятието „адекватна хигиенна грижа за кожата“? Хидратираната и здрава кожа е резултат от взаимодействието на външни и вътрешни фактори:
1. Външни фактори – подходящи за индивида и сезона почистващ продукт (един вид е повече от достатъчен), дневен крем (за предпочитане с фотозащитно действие) и вечерен крем. Тези продукти се използват за лицето и шията. Добре е областите около очите и устните също да получат адекватни продукти. Хидратираната кожа е резултат най-вече на комбинацията от измиване и мазане, съобразена със сезона.
2. Вътрешни фактори – здравословното хранене и достатъчен прием на вода са задължителни. Хормоналните дисбаланси или изсушаването на кожата вследствие на прием на медикаменти също трябва да бъдат компенсирани с промяна в хигиената на кожата. Добре е тези продукти да бъдат избрани от специалист със знания и опит в тази област. Най-добрият вариант е довереният дерматолог със или без естетична насоченост. Инвестицията в еднократно посещение на квалифициран дерматолог може да спести много разочарования и загубени пари в опити и експерименти, базирани на реклама или приятелски препоръки.
Има ли процедури, които да хидратират по-интензивно епидермиса от приложението на продукти в домашни условия? Да, разбира се. Ефективните процедури за възстановяване на бариерната функция на кожата стават все повече и за човек е трудно да се ориентира кои точно и с каква честота са подходящите за него. Затова е добре да използваме посещението си при дерматолога, за да попитаме какво друго и с каква честота е добре да правим специално за нашата си кожа.
Когато става въпрос за възпалена, т.е. непрекъснато червена кожа, нещата не са толкова прости. Понякога хроничното зачервяване по кожата е следствие от неправилна грижа, но в други случаи е симптом на вътрешен проблем – нарушен глюкозен толеранс (предиабет), проинфламаторен статус, хроничен психоемоционален стрес или нещо друго. В диагностиката и терапията на хронично червената кожа е много важно да спазваме принципите на биопсихосоциалния модел в дерматологията. Разбира се, това е работа на лекуващия дерматолог.
В заключение – кожата с нарушена бариерна функция, суха или мазна и червена, е склонна към различни заболявания и старее преждевременно. Възстановяването на бариерната функция на сухата кожа е резултат от баланс между мазане и измиване, съобразени със сезона и конкретния организъм. Мазната и червена кожа изисква консултация с компетентен дерматолог. Ежедневната грижа в домашни условия е основата на здравата и по-млада кожа, процедурите при медицински козметик могат да усилят ефекта. Професионален съвет от квалифициран дерматолог е най-краткият път към ефективна и безопасна грижа, която ще направи кожата ни по-здрава и по-млада.
Редактор: д-р Албена Христозова
Последна редакция: 29.10.2023 година