Увисване клепачи
Увисването на горните и долни клепачи и бръчките около очите са едни от най-честите причини за посещение при пластични хирурзи и дерматолози. Въпреки ефективността на блефаропластиката много хора не са готови да преживеят няколкоседмичния възстановителен период и белезите от операцията. За радост, възможностите за ефективна неоперативна терапия на този проблем се увеличиха през последната година.
От терапевтична гледна точка е добре да разделим проблема на три – “увисване” и бръчки на горния клепач, отпускане и бръчки на долния клепач и бръчки тип “пачи крак” около очите. Всеки проблем има различни причини и се лекува по различен начин.
Още информация
Горен клепач
Обикновено „увисването“ и бръчките на горния клепач се дължат на комбинация от два проблема – отпускане на челото и веждите, комбинирано с отпусната и “излишна” кожа по горния клепач. Хората с такъв проблем се опитват да го компенсират, като активират фронталните мускули, при което се появяват и засилват бръчки и на челото.
Лечение на отпускането на челото и веждите
Препоръчвани подходи с предимства и недостатъци:
• Апаратно стягане на тъканите на челото за повдигане на веждите. Обикновено се използва лазерно стягане и лифтинг. Ефективен и безвреден метод, който регенерира тъканите по естествен начин. Недостатък – изисква поддържащи процедури веднъж на няколко месеца.
• Хирургичен лифтинг. Оперативен метод с продължителност на ефекта няколко години. Висока цена, възстановителен период, възможни усложнения и неестествени резултати. Препоръчва се при пациенти, които приемат недостатъците и искат бърз резултат.
• Ботулинов невромодулатор. Намалява активността на определени мускулни групи, за да засили тонуса на мускулите, повдигащи желаните участъци от веждите. Ефективен и безвреден метод. Сравнително кратък ефект, нужни са поддържащи процедури на всеки няколко месеца.
Подходи, които не се препоръчват поради доказани дългосрочни усложнения или неблагоприятен профил цена/ефективност:
• Лифтинг конци. Травматична процедура, кратък ефект, висока цена. Предизвикват патологична фиброза в тъканите.
• Радиочестотен микронидълинг. Болезнена процедура със слаб ефект. Може да предизвика патологична фиброза и/или необратима загуба на мастна тъкан с хлътване на челото.
• Инжектиране на филъри за повдигане на веждите. Рискова процедура, която дава неестествени резултати.
Лечение на горната блефарохалазия – излишната кожа на горния клепач
Препоръчвани подходи с предимства и недостатъци:
• Най-добър профил на ефективност и безопасност има лазерното стягане и лифтинг. Процедурата е неприятна, но не силно болезнена. Практически няма възстановителен период. Може да се използва и за терапия на белезите и поддържане на постигнатия резултат след блефаропластика. Недостатък – изисква поддържащи процедури веднъж на няколко месеца.
• Горна блефаропластика. Оперативен метод с присъщите рискове от операцията и възстановителен период от няколко седмици. Белезите могат да останат видими и няколко месеца.
• Инжекционни биостимулатори. Напълно безопасни. Могат да се комбинират с лазерното стягане и лифтинг. Недостатък – изисква поддържащи процедури веднъж на няколко месеца.
• Фракселен лазерен пилинг. Методът е ефективен, но употребата му е ограничена от сезона (прави се само през зимата), болезнеността и възстановителния период (поне 5 дни след всяка процедура). Толкова ефективен, колкото и лазерното стягане и лифтинг.
Подходи, които не се препоръчват, поради доказани дългосрочни усложнения или неблагоприятен профил цена/ефективност:
• Плазмотерапия с PRP. Безвреден метод с много слаба ефективност. Високата цена не оправдава слабия му ефект.
• Фибро плазма лифтинг на горен клепач. Методът има недостатъците на фракселния лазерен пилинг (сезонност, болезненост и възстановителен период), без да има неговата ефективност. Може да се избере само ако ниската цена е водещият мотив за терапия.
Долен клепач
Проблемите с долния клепач са значително по-сложни и комплексни. За да бъде терапията им ефективна и безопасна, лекарят трябва да има задълбочени познания по анатомия и патологичните процеси на стареене на тъканите. По принцип проблемите с долния клепач могат да се дължат на следните, комбиниращи се в различна степен, изменения:
• загуба на мастна тъкан под очите – хлътване;
• загуба на еластичността на поддържащите структури под очите – изпъкване, “торбички”;
• хипертонус на мускулатурата на долния клепач – задебеляване със или без бръчки по долния клепач;
• еластоза на кожата – дисфункционални еластични влакна в кожата – бръчки и гънки под очите;
• птоза (свличане) на лицето – “издърпване” на долния клепач в посока на бузата;
• хипертонус на мускулатурата под очите – бръчки по долния клепач;
• други.
Бръчки тип “пачи крак” около очите
Фините линии около очите са чест повод за консултация с лекар. Появата им се дължи основно на три процеса:
• Хипертонус на мускулатурата около очите. Лекува се с ботулинов невромодулатор. За да се запази естественото изражение, не е добре да се блокира напълно мимиката.
• Еластоза на кожата – дисфункционални еластични влакна в кожата, най-често предизвикани от прекомерно излагане на ултравиолетова светлина (слънце и солариуми). Лекува се с лазерно стягане и лифтинг, инжекционни биостимулатори (с комбинацията на двата метода).
• Натрупване на излишен колаген под бръчките, който пречи на изглаждането на кожата след мимика. Лекува се с лазерно стягане и лифтинг, инжекционни биостимулатори (с комбинацията на двата метода).
Най-добри и естествени резултати наблюдаваме, когато се комбинират описаните методи. Конкретната дозировка и периодичност на процедурите зависи от тежестта на проблема и общото здравословно състояние на организма.
В заключение
Подмладяването на клепачите и кожата около очите е сложен процес, изискващ задълбочен анализ и индивидуален подход при всеки отделен случай. За съжаление, няма терапия или процедура, която да бъде универсално ефективна и безопасна при всеки човек.