Пигментация лице
Промяната на цвета на кожата под формата на по-малки или по-големи петна е извор на стрес за много хора. Кожните пигментации са социална стигма за заболявания, напреднала възраст и дори за лоша хигиена. Лечението на петната по кожата невинаги е лесно и изисква премахване на причината за появата им и адекватна защита от пигментираща светлина.
Още информация
Засилената пигментация по кожата почти никога не е козметичен проблем. Обикновено съществува заболяване – кожно или вътрешно, което трябва да бъде диагностицирано и адекватно лекувано. Само тогава има шанс за трайно излекуване на петната.
Няма пигментация по кожата, без да има стимулация на меланоцитите в кожата. Често активирането на пигмент-образуващите клетки в кожата е вследствие на различно по произход възпаление, но най-силната им стимулация е от “пигментиращата светлина”.
Пигментиращата светлина е слънчевата (дори през прозореца), както и високоенергийната светлина от светодиодни осветителни тела и по-рядко от големи екрани на компютри и/или телевизори. Смартфоните, таблетите и електронните четци не светят достатъчно мощно, за да пигментират кожата, но могат да фокусират и отразят слънчевата светлина, което да доведе до влошаване на пигментацията.
Много ( но далеч не всички) от бързите терапевтични решения за лечение на кожните пигментации с химични пилинги и лазерни процедури ги влошават дългосрочно. Обикновено те премахват пигментираните клетки в епидермиса (с излющване), което води до непосредствено подобрение, но радостта е много кратка.
Тези терапии често предизвикват невидимо възпаление в кожата, засилващо пигментацията няколко седмици след терапията. Освен това, когато основната причина за пигментацията не е диагностицирана и елиминирана, тя се появява отново, каквато и фотопротекция да се използва.
Когато пигментацията навлезе в дермата под формата на “изръсен” меланин или меланофаги, лечението на петната по кожата става още по-трудно и продължава много години.
Работа на дерматолога
1. Диагностика и активно лечение на основната причина за пигментацията – дерматохелиоза, фототоксична или фотоалергична реакция от ароматизирана козметика, хормонални проблеми, демодекоза, консумация на сладки храни и др.
2. Изграждане на дългосрочна терапевтична стратегия, като се избягват травмиращи кожата и засилващи пигментацията терапии с бърз ефект.
3. Обучение на пациента на фотозащитно поведение с ясни писмени правила.
4. Лазерна терапия. Терапията с дерматологични лазери при пациентите с кожни пигментации има няколко основни цели:
a. Противовъзпалително действие – PDL, NdYAG, Er:YAG и IPL.
b. Много слаб повърхностен лазерен пилинг – само при подходящи пациенти в периода от ноември до февруари. Обикновено се използва Er:YAG с много къси импулси, които не загряват изобщо кожата – не се усеща парене или болка при работа с лазера.
c. Лазери с много къси импулси – Q-switched или пикосекундни. Цветът на пигментацията и дълбочината в кожата определят и вида на лазера – KTP, Ruby, Alexandrite, Nd:YAG.
Работа на пациента
1. Активно и осъзнато фотозащитно поведение. Редовното и достатъчно използване на правилен фотозащитен крем далеч не е достатъчно. Често 10 минути невнимание провалят месеци на трудоемка и скъпа терапия.
2. Стриктно прилагане на предписаното лечение и активна обратна връзка в случаи на непоносимост или влошаване.
3. Следване на предписаните терапевтични процедури.
Лечението на кожните пигментации е изпитание за търпението както на пациента, така и на лекуващия дерматолог. И двете страни е добре да се въздържат от необмислени импулси за бърз ефект, защото често рецидивите са разочароващи и затрудняващи последващата терапия. Дългосрочната стратегия с премахване на причините за кожната пигментация, стадий-адаптираната терапия и стриктната фотозащитна дисциплина на пациента са фундаментални за крайния резултат.