Тази ситуация е изключително объркваща както за пациентите, които все повече се държат като клиенти, така и за дерматолозите, които все по-трудно се ориентират в достоверността на информацията, предоставена от фирмите производители. Без да имам желание да анализирам социалните явления, довели до това статукво, просто предоставям решението ни, основано на етичните принципи, мотивиращи нашето професионално поведение.
Преди всичко бих искал да дам контекст на концепцията. За мен дерматологичните лазери са професионалната ми страст. Работя с дерматологични лазери от 1991 година. През 1999 година закупих и първия за България дерматологичен рубинен лазер в частна дерматологична практика. Член съм на European Task Force “Laser Dermatology and Energy Based Devices (EDB)”към EADV (Европейска академия по дерматология и венерология), през 2022 г. защитих и първата за България дисертация, посветена на лазерната терапия в дерматологията, изнасял съм много лекции, провеждал съм много обучения, посветени на използването на лазери в дерматологичната практика. Ежедневно чета и се информирам за новостите в използването на лазерите за терапия на дерматологични състояния, ежегодно посещавам най-престижните професионални форуми в Европа и САЩ. Професионалният ми опит с много дерматологични лазери, както и изброените активности са основа на мнението ми.
Прието е машините, които използваме за терапия в клиничната и естетичната медицина, да се делят на две големи групи – лазери и ЕБУ (енергийно-базирани устройства). ЕБУ използват различна енергия – ултразвук, ниски температури и радиочестотни или други видове електромагнитни вълни. Основната разлика между тях е, че лазерите са по-скъпи за производство и по-сложни за използване в клиничната практика, но (когато се използват грамотно) те са и много по-ефективни и по-безопасни. ЕБУ са по-достъпни ценово, безкрайно по-лесни за употреба, но доста по-неефективни. Основната прилика между лазерите и ЕБУ е, че те са само инструменти и тяхната ефективност и безопасност зависят основно от медицинския специалист, който работи с тях.
Съществува тенденция фирмите производители на лазери и ЕБУ да продават „терапии“, а не технологии. Идеята е, че конкретна терапия може да се проведе единствено и само с тази машина и с никоя друга. Реалността е, че зад всяка терапия стои определена технология, която се изразява в конкретни параметри, т.е. в цифри. Следователно всяка машина, способна да произведе тези параметри, може да проведе съответната терапия. Затова познаването на технологиите или принципите на работа, стоящи зад конкретна терапия, дава възможност машините да бъдат използвани много по-ефективно, а терапиите да бъдат много по-достъпни.
Проблемът е, че този подход изисква голяма инвестиция в професионална квалификация и дълга крива на обучение, за да стане един лазер наистина използваем. Време, с което повечето дерматолози, стоящи под натиска на агресивния маркетинг, просто не разполагат. Затова масовата практика е да бъдат използвани работните параметри, предоставени на лекаря от фирмата производител. Проблемът е, че те са разработени така, че да бъдат предимно безопасни, а не предимно ефективни. А лазерните процедури изобщо не са евтини.
Ето че, след дълго въведение, най-после стигнахме до концепцията ни за използване на лазери и ЕБУ в нашата практика:
1. Избираме лазери и ЕБУ само на утвърдени производители, за които знаем със сигурност, че тестват в реални условия (в утвърдени дерматологични практики) апаратите си, преди да започнат да ги произвеждат. Да, далеч не всички производители го правят.
2. Избираме вносител, който е способен да извършва навременен и качествен сервиз на машините. Да, много малко от вносителите имат тази възможност.
3. Избираме модели, за които има медицински доказателства за тяхната ефективност и безопасност, като гледаме технологиите в цифри, които стоят зад тях. Това означава, че далеч невинаги купуваме последната технология, първо, защото ефективността и безопасността ѝ не са се доказали в практиката, и второ, заради нереалистично високата цена. Никога не забравяме, че ние като лекари, а не производителите, носим моралната отговорност пред пациентите ни.
4. Посещаваме обучение при някой от световните лидери в областта на лазерната дерматология, който работи с конкретния лазер. Знаем, че похарчените за това пари са не по-малко важни от парите за самата машина.
5. През първата година работим с новите машини на много ниски цени, които често не покриват разходите по услугата. Информираме пациентите си, че сме в процес на разработване на новите технологии и затова цените на услугите са по-ниски. През този период започваме да работим с предоставените от производителя безопасни параметри и търсим начин да ги оптимизираме.
6. През следващите години оптимизираме непрекъснато ефективните процедури, спираме да предлагаме неефективните и създаваме нови, изцяло наши терапии, използвайки новите технологии.
7. При ВСЕКИ пациент работим със строго индивидуални параметри, отговарящи на конкретното състояние на кожата, определено от пигментацията, кръвоснабдяването и клиничните характеристики на заболяването, което лекуваме.
8. Всички параметри се записват поне на две места – на хартия и в дигиталния картон на пациента, за да имаме проследяемост и прозрачност.
9. Ежеседмично по време на оперативките ни обсъждаме пациентите, чиито резултати се отклоняват от планираните, и търсим начини за оптимизиране на параметрите и/или терапията, за да постигнем максимални резултати.
Най-нормалният въпрос, който чуваме често от пациентите ни, е: „Каква гаранция за ефект ми давате с лазерната терапия?“. Етичният отговор на такъв въпрос е: „Единствената гаранция, която можем да дадем, е, че ще направим всичко, зависещо от нашата квалификация и професионални умения, да постигнем максималния резултат при Вас!“. Човек е твърде сложна биологична система и взаимодействията му с лазерното лъчение не винаги са 100% предсказуеми. Горди сме с факта, че посредством усилията ни най-често надминаваме очакваните по литературни данни резултати и пациентите ни ни избират благодарение на препоръки, а не заради други причини!
Редактор: д-р Албена Христозова
Последна редакция: 31.8.2023 година