Нашата естетична концепция

Статии

Споделете:

Едно от приетите определения за понятието естетика е „критично отражение на изкуството, културата и природата“. Тоест възприятието за „естетично“ е силно субективно и зависи от възпитанието, образованието, културността, осъзнатостта, пола, произхода и много други качества на субекта, който определя дадено явление като естетично или не. Казано по друг начин, „естетичното“ за един човек рядко е същото за друг.

Още информация

Въпреки че понятието „естетика“ очевидно е субективно, все пак съществуват някои норми за естетично, които се приемат за общоприети. Дори при тези „универсални“ норми за „естетично“ съществуват значителни вариации, формиращи се от влиянието на социалните групи (приятели, съученици, колеги и др.) и не на последно място – от социалните медии.

Следователно смисълът, който влагат в понятието „естетично“ лекар и пациент, вероятно е съвсем различен. Може би изключение е случаят, при който лекарят и пациентът са от един пол, имат еднаква степен на образование, четат сходна литература, слушат едностилова музика, гледат подобни филми и имат много приличаща си активност в социалните медии. Очевидно е, че такова съвпадение е по-скоро малко вероятно. Тоест при срещата между лекар и пациент с естетичен проблем е много по-възможно смисълът, който двете страни влагат в понятия като „естетично“, „красиво“, „хубаво“, „перфектно“, „чудесно“, „добре“ и т.н., да бъде напълно различен.

От написаното дотук произлиза и първият принцип на нашата концепция за естетични корекции – задължително условие за успешна естетична корекция е отличната комуникация между лекар и пациент, основана на емпатия и взаимно доверие. Задача на лекаря по време на тази комуникация е да установи какъв смисъл влага пациентът в понятието „естетична корекция“, какво точно очаква и какъв резултат би го удовлетворил. От своя страна пациентът е добре да остане отворен за приемането на разликата между желано и възможно и на тази основа да преосмисли своите очаквания за резултата от естетичната корекция или терапия.

Много често естетичните пациенти посещават лекаря с неясни желания. “Искам да изглеждам по-добре” или “искам устни като на…”. Затова се стараем да спазваме и втория ни принцип за естетичните корекции – стараем се да конкретизираме желанията на пациентите си и да им помогнем да осъзнаят към какви реални резултати ще се стремим с планираната терапия. По този начин намаляваме възможността пациентите ни да имат нереалистични очаквания (подкрепени от масовия подвеждащ маркетинг) и да бъдат разочаровани от постигнатите резултати.

Естетичните медицински манипулации могат да бъдат основно два типа – корективни и подмладяващи. Корективна естетична манипулация е, когато пациентът не харесва определени свои черти и би желал те да бъдат променени, така че да се доближат до неговото субективно понятие за „естетично“. Например – пациентът има много тънки устни и смята, че би изглеждал по-добре, ако ги уголеми. Подмладяващите естетични манипулации целят предимно да възстановят, а не толкова да коригират. Тоест, когато искаме да подмладим нечие лице, ние се стараем да възвърнем кожата, изражението и формата, които са били характерни за по-младата възраст на пациента.

Когато обсъждаме корективни естетични манипулации, е добре да се имат предвид някои особености. От една страна, пациентът е добре да остане отворен за мнението на лекаря, който да му покаже (в идеалния случай) как би изглеждал след исканата естетична корекция, и тогава да вземе окончателното си решение. От друга страна, лекарят, според изповядваната ценностна система и според степента на осъзнатост за социалната си отговорност, може да приеме или откаже исканата от пациента естетична корекция.

Когато става въпрос за подмладяваща естетична корекция, отново съществуват две специфики. Преди всичко отговорност на лекаря е да има достатъчно задълбочени познания за процесите на стареенето на тъканите и тяхното лечение. Отново чрез правилна комуникация е нужно да се установят реалистични цели, времева и финансова рамка, желани от пациента. На тази основа лекарят трябва да предложи на пациента подход, който да бъде съобразен преди всичко с безопасността и на второ място – с „естествеността“ на резултата. От своя страна пациентът е добре да осъзнае, че скоростта на стареене на тъканите се определя, от една страна, до голяма степен от епигенетични особености, т.е. от стила му на живот, а от друга страна, че дори съвременната медицина не би могла да върне напълно здравето и външния вид на младата възраст. Поне засега…

Ние вярваме и се стараем да спазваме следните други принципи при естетичните корекции:

1. Практикуваме емпатична комуникация с пациентите си, за да разберем какъв резултат очакват те от предстоящите корекции и да им помогнем да осъзнаят разликата между желано и постижимо.

2. Стараем се да останем етични професионалисти, като отказваме корекции, които не се вместват в установените от изкуството класически норми за „красиво и естествено“, както и такива, които носят значителен риск за здравето.

3. Използваме само консумативи и методи за терапия, за които съществува основана на доказателства информация за постиганите ефекти и възможността за странични действия.

4. Квалифицираме се непрекъснато. Увеличаваме ежедневно своите знания и редовно своите умения в областта на естетичната дерматология.

 

Редактор: д-р Албена Христозова

Последна редакция: 25.10.2023 година