Дерматохирургия
Дерматохирургичните манипулации са дейности, които се извършват в болнични условия поради съображения за максимална безопасност за пациентите. Те включват процедури с апарати и инструменти, при които се нарушава целостта на кожата.
Терапията на дерматологични заболявания и състояния бива основно два вида – консервативна (с помощта на медикаменти) и дерматохирургична (с помощта на апарати и инструменти).
Обикновено консервативната терапия се предписва от лекуващия дерматолог, а пациентът я провежда в домашни условия. Причината за това е, че възможностите за спешности или тежки странични ефекти са минимални. При усложнени и животозастрашаващи заболявания консервативната терапия се провежда в болнични условия. За щастие, това е рядко явление в дерматологичната практика.
Дерматохирургичната терапия е по-различна. Тя включва процедури и манипулации, при които обикновено се използва инжекционна упойка и се нарушава целостта на кожата. Това поставя изисквания за стерилност на инструментите и обстановката. Инжектирането на упойка е (потенциално) свързано и с известен риск от алергични инциденти, които застрашават здравето на пациента и изискват бърза екипна реакция. Това налага тези манипулации да се извършват в манипулационна или операционна.
Други често срещани в практиката дерматохирургични манипулации са вземането на биопсия, инжекционните, както и някои апаратни терапии. За тях също са валидни някои или всички особености, изброени по-горе.